Reklama

Ciekawostki

Powstał spis zabytków Nowego Dworu Mazowieckiego

Reklama

Na zlecenie urzędu miejskiego w Nowym Dworze Maz.  wykonana została gminna ewidencja zabytków. Na 186 kartach opisane są różne obiekty. Dokument w formie elektronicznej będzie dostępny także w Internecie.

Reklama

Gruby segregator zawiera wykaz wszystkich obiektów zabytkowych na terenie miasta. Możemy w nim znaleźć te doskonale znane wszystkim mieszkańcom, jak też zapomniane. O niektórych niektórzy nawet mogli nie wiedzieć, że są zabytkami. W wykazie znajdują się budynki samodzielne, zespoły budynków, zarówno prywatne jak i w będące w zarządzie innych podmiotów.

W ewidencji wyszczególniono  zespoły, w skład których wchodzą poszczególne budynki. Są to m.in. Zespół Korony Utrackiej (9 obiektów), Front Księcia Warszawskiego (10 obiektów), Korona Środkowa (Front Borodino) – 7 obiektów, Front Św. Jerzego (9 obiektów), Korona Modlińska (Front Połtawski) 4 obiekty, Front Ostrołęcki  – 5 obiektów w tym Brama Ostrołęcka, Zespół Obwarowań Wewnętrznych 11 obiektów w tym m.in. Działobitnia Dehna, Brama Poniatowskiego, Brama Północy, Brama Dąbrowskiego, Stacja Gołębi Pocztowych, Elektrownia, Zespół Koszar Wewnętrznych – 8 obiektów w tym m.in. Wieża ciśnień, Kojec Meciszewskiego, Zespół Zabudowy Lazaretu 4 obiekty w tym m.in. kościół, Zespół Białe Bloki, Zespół Osiedla Podoficerskiego, Zespół Osiedla Oficerskiego, Zespół Zabudowy Ciągu Aprowizacyjnego, Samodzielna Zabudowa Wewnątrz Twierdzy, Zespół Zabudowy Lotniska z hangarami, Zespół Zabudowy Stoczni, Zespół Fortu Narew, Zespół Zabudowy Dworca Kolejowego w Modlinie Starym, Zespół Koszarowy przy ul. Paderewskiego w tym budynki obecnie zajmowane przez NOK i Prochownia. W ewidencji ujęte także zostały pojedyncze obiekty z terenu miasta nawane w dokumencie: Układ Urbanistyczny NDM. W jego skład weszły 24 budynki samodzielne. Warto wymienić obiekty przy ul. Paderewskiego 9, Kościuszki 2, Focha 9, Wybickiego 4, kościół parafialny św. Michała Archanioła czy też cmentarze – parafialny, żydowski i wojenny w Modlinie Twierdzy.

Obowiązek stworzenia gminnej ewidencji zabytków nałożyła na miasto Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z dn. 23 lipca 2003 roku. W 2010 roku dokonano w niej zmian i zgodnie z art. 22 powstał taki obowiązek.

Dokument będzie wykorzystywany przy wydawaniu pozwoleń na budowę. Jak zapewniają urzędnicy, jest on już przekazany do Starostwa Powiatowego, które przy wydawaniu tych pozwoleń będzie korzystało z gminnej ewidencji zabytków.

Wykaz dostępny jest w formie papierowej w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami i Planowania Przestrzennego urzędu miejskiego. Wkrótce będzie też udostępniony on-line na stronie internetowej www.nowydwormaz.pl.

Wykaz adresowy zabytków wprowadzono zarządzeniem Burmistrza miasta nr 59/2013 z dn. 27 marca 2013.

/Aneta Pielach – Pierścieniak, UM Nowy Dwór Maz./

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close