Zamknij

Powrót do statusu osoby niekaranej czyli zatarcie skazania. Kiedy następuje?

14:15, 14.04.2021
Skomentuj

Prawo karne jest dziedziną, z którą co do zasady większość ludzi woli nie mieć do czynienia. Nie jest bowiem niczym przyjemnym bycie osobą pokrzywdzoną przestępstwem, wręcz przeciwnie bardzo często jest to sytuacja bardzo trudna a nawet dramatyczna. Z drugiej strony większość z nas nie chciałaby także być osobą podejrzaną o popełnienie przestępstwa, oskarżoną, a już tym bardziej skazaną. No cóż, w życiu układa się różnie. Czasem ludzie sami świadomie dążą do popełnienia przestępstwa, co oczywiście należy zdecydowanie potępić. Są też takie sytuacje, że ktoś bardzo stara się żyć uczciwie, przestrzegać prawa, a mimo to wskutek bardzo często nieprzewidzianych okoliczności trzeba stanąć przed wymiarem sprawiedliwości. Kodeks karny zna przecież bardzo wiele czynów, które popełnione nawet nieumyślnie, stanowią przestępstwo. Niezależnie jednak od tego, czy ktoś świadomie popełnił przestępstwo, za co musi ponieść karę, czy też jego skazanie wynika ze zbiegu niefortunnych okoliczności, zadaje sobie pytanie, czy już nigdy w takim wypadku nie będzie mógł pochwalić się statusem osoby niekaranej. Taki status jest przecież bardzo często wymagany dla osób wykonujących pewne zawody, chcących sprawować określone funkcje. Na szczęście dla wielu osób, prawo karne "wybacza" popełnione czyny, i w razie skazania, po upływie określonego czasu można znowu wrócić do czystej kartoteki karnej. Zagadnienie to określa się jako zatarcie skazania. Kiedy takie zatarcie może nastąpić?



Otóż, przy skazaniu na karę pozbawienia wolności, w tym 25 lat pozbawienia wolności, co do zasady zatarcie skazania nastąpi z mocy prawa z upływem 10 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania. Jednakże sąd może na wniosek skazanego zarządzić zatarcie skazania już po upływie 5 lat, jeżeli skazany w tym okresie przestrzegał porządku prawnego, a wymierzona kara pozbawienia wolności nie przekraczała 3 lat. Jeśli zostanie nam wymierzona kara ograniczenia wolności, to wpis o ukaraniu zostanie usunięty z rejestru skazanych po 3 latach od jej wykonania, darowania kary lub przedawnienia jej wykonania. W przypadku grzywny okres ten wynosi rok. Są jednak takie czyny, które ze względu na swój ciężar i stopień społecznej szkodliwości nigdy nie będą podlegać zatarciu, a informacja o ich popełnieniu zawsze będzie widnieć w kartotece karnej danej osoby. Taka sytuacja wystąpi w przypadku skazania na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, jeżeli pokrzywdzony był małoletnim poniżej lat 15.

Dla osób, które chciałyby skorzystać z pomocy prawnej, informuję że BEZPŁATNE PORADY PRAWNE organizowane są w poniedziałki w godzinach 16:00-20:00 w siedzibie Kancelarii Radcy Prawnego - ul. Piłsudskiego 33 lok. 302 w Legionowie, III piętro (kontakt telefoniczny do fundacji: +48 724 543 692).

Joanna Regent-Cendrowska, Radca prawny
W razie pytań, kontakt z autorką do artykułu: tel. 669-134-666

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%