W powiecie legionowskim powstanie nowy system ostrzegania i alarmowania ludności

Starosta Robert Wróbel podpisuje umowę dotyczącą dofinansowania inwestycji, Fot. Samorząd Województwa Mazowieckiego

Ponad pół miliona złotych unijnego dofinansowania przekaże władzom samorządowym powiatu legionowskiego Zarząd Województwa Mazowieckiego na realizację kompleksowego, zintegrowanego systemu ostrzegania i alarmowania ludności. System 31 połączonych ze sobą syren alarmowych ma powstać do końca przyszłego roku.

– Opracowany plan działania i szybka reakcja to podstawy prawidłowego reagowania na ewentualne zagrożenia. Na terenie powiatu legionowskiego do końca 2017 roku powstanie 31 nowych punktów alarmowych, które stworzą system umożliwiający ostrzeganie i alarmowanie ludności powiatu o wszelkiego rodzaju zagrożeniach: począwszy od tych stwarzanych przez żywioły natury, poprzez wszelkiego rodzaju wypadki, a skończywszy na zdarzeniach o charakterze militarnym – czytamy w komunikacie Samorządu Województwa Mazowieckiego. Umowa umożliwiająca realizację inwestycji została podpisana we wtorek (12.07).

Założenia projektu

Projekt zakłada montaż na terenie powiatu legionowskiego 31 nowoczesnych syren elektronicznych wraz z pulpitem sterującym dla każdej z nich. Będzie to system umożliwiający reagowanie na pełne spektrum zagrożeń od sytuacji kryzysowych (powodzie, wichury i burze) począwszy, a skończywszy na sytuacjach czasu wojny. System ten połączony będzie z centralami – powiatową i wojewódzką – oraz systemami gminnymi – informuje Powiat Legionowski.

Rozmieszczenie punktów:
– Miasto Legionowo – 7 syren alarmowych;
– Miasto i Gmina Serock – 9 syren alarmowych;
– Gmina Jabłonna – 5 syren alarmowych;
– Gmina Nieporęt – 4 syreny alarmowe;
– Gmina Wieliszew – 6 syren alarmowych.

Głównym celem projektu jest unikanie strat w sytuacji zagrożenia lub katastrofy. Realizacja założeń i budowa systemu wczesnego ostrzegania i alarmowania związana będzie z:

 • dostarczeniem dedykowanego oprogramowania dla Systemu (integrującego zdefiniowane funkcjonalności oraz otwartego na integrację z innymi systemami);
 • dostawą, instalacją i konfiguracją oprogramowania, sprzętu, anten, syren alarmowych, radiotelefonów itp. niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania Systemu; wykonaniem i wdrożeniem Systemu we wskazanych lokalizacjach;
 • dostosowaniem Systemu do potrzeb użytkowników.

Harmonogram realizacji

Z informacji uzyskanych od rzecznika Starostwa Powiatowego w Legionowie, Joanny Kajdanowicz wynika, że realizacja inwestycji ma ruszyć we wrześniu bieżącego roku. Na początku zostaną ogłoszone odpowiednie przetargi oraz wyłonieni wykonawcy. Sama budowa rozpocznie się z początkiem 2017 roku. Poszczególne punkty mają powstawać etapami. Całość powinna zostać oddana do użytku do końca przyszłego roku, choć jak zaznacza w rozmowie z naszym dziennikarzem Kajdanowicz, niewykluczone, że syreny zaczną działać wcześniej. Być może już przed przyszłorocznym sezonem urlopowym.

Koszty inwestycji

Całkowity koszt całej inwestycji to 630 500 złotych. 80% tej kwoty Starostwo otrzyma z Samorządu Województwa Mazowieckiego, a 20% wkładu własnego pokryje powiat wraz z gminami.

/red/

3 razy komentowano artykuł "W powiecie legionowskim powstanie nowy system ostrzegania i alarmowania ludności"

 1. Kwiatkowski z Legionowa | 18/07/2016, godz. 07:53 |

  Jedną syrenę proponuję zainstalować przy dyżurnym monitoringu miejskiego. Może dzięki temu zobaczy spory ubytek ziemi przy nasypie chodnika, przy wejściu na peron stacji Legionowo-Przystanek. Powstał po opadach deszczu i rowerzystach skracających sobie drogę. Za kilka dni (tygodni) zacznie w tym miejscu rozsypywać się chodnik. Żeby było weselej miejsce to znajduje się też pod kamerą monitoringu. Trochę dalej, na chodniku przy skrzyżowaniu ulic Piastowskiej i Kościuszki, przy studzience telekomunikacyjnej, zaczynają zapadać się podmyte kostki chodnikowe. Tego monitoring już nie obejmuje, ale zgłaszam miejskim służbom prasowym, zanim ktoś tam połamie nogi.

 2. JohnRambho | 15/07/2016, godz. 09:11 |

  Najważniejsze, że cmentarz powiększają nie?

 3. Kwiatkowski z Legionowa | 15/07/2016, godz. 06:38 |

  Dobrze, że coś się dzieje w sprawach zarządzania kryzysowego. Mam nadzieję, że stosowne plany są na bieżąco aktualizowane i mamy przygotowane miejsca ewakuacji, zapasowe miejsca szpitalne oraz siły i środki na potrzeby likwidacji skutków różnych zdarzeń. Same syreny sprawy nie załatwią. W najgorszym scenariuszu poszkodowani przyjdą do FORUM ROMANUM i poproszą prezydenta o ciepłą strawę, odzież i miejsca do spania. Na koniec pytanie: czy szpital w Wieliszewie został obciążony zadaniami obronnymi i kryzysowymi?

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *