Powiat Legionowski będzie zlikwidowany? Legionowo zostanie włączone do Warszawy? Projekt ustawy już w Sejmie

Widok na ul. Piłsudskiego w Legionowie, Fot. arch. Legio24.pl

Do Sejmu trafił już projekt Ustawy o Ustroju Miasta Stołecznego Warszawy. Projekt ten zakłada, że Warszawa stanie się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego złożoną z 33 gmin. „Nowa” Warszawa ma realizować zadania obecnie wykonywane przez poszczególne powiaty, a ponieważ Legionowo znajdzie się w jej granicach oznaczać to będzie likwidację Powiatu Legionowskiego.

Metropolitalna Warszawa składać się ma z obecnych 33 gmin: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki i Zielonka. Dotychczasowe miasto stołeczne Warszawa, obecnie na prawach powiatu, uzyska status gminy miejskiej Warszawa.

Jakie kompetencje będzie miała Metropolitalna Warszawa?

Zgodnie z projektem ustawy Miasto Stołeczne Warszawa będzie realizować wszystkie ponadgminne zadania o znaczeniu metropolitalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. W szczególności będą to zadania z zakresu:

 • kształtowania ładu przestrzennego
 • koordynowania realizacji zadań publicznych przez gminy znajdujące się na terenie metropolii
 • realizacja transportu publicznego
 • dotychczasowe zadania powiatów

Likwidacja powiatu legionowskiego

Ponieważ „nowa” Warszawa ma przejąć zadania realizowane obecnie przez powiaty, to zostaną one zlikwidowane. Gminy, które nie znajdą się w obszarze metropolii zostaną włączone do sąsiednich powiatów. Jeśli chodzi o obecny powiat legionowski, to do obszaru metropolii warszawskiej nie zostanie włączona tylko gmina Serock. Najprawdopodobniej przejdzie ona do powiatu pułtuskiego.

Projekt ustawy został przygotowany przez posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Projekt ustawy trafił już do sejmu

/red/

25 razy komentowano artykuł "Powiat Legionowski będzie zlikwidowany? Legionowo zostanie włączone do Warszawy? Projekt ustawy już w Sejmie"

 1. @EWK zmniejsz dawkę… weź projekt jeszcze raz na tapetę i wyszukaj haseł “gmina”, a zobaczysz, że gminy nie są likwidowane. Nadal Roman będzie mógł się ubiegać o stołek. Teraz możesz przemierzyć korytarz zapukać do jego drzwi i go uspokoić.

 2. Krzysztof | 13/02/2017, godz. 19:35 |

  @EWK… Siooostrooo! Młooooteeeek!!!

 3. NO I POZAMIATANE – KILKA DNI WSTECZ PRZECZYTAŁEM NA PIERWSZEJ STRONIE WIRTUALNEJ POLSKI ŻE POSŁOWIE PIS MUSZĄ PODPISYWAĆ PROJEKTY USTAW PRZED GŁOSOWANIEM – CZASEM NIE WIEDZĄ CO PODPISUJĄ ALE PODPISUJĄ BO PORZĄDEK MUSI BYĆ, NIE MOŻNA DENERWOWAĆ PREZESA I JEGO KOTA TEŻ.
  A WIRTUALNA POLSKA TO NIE MAGIEL, ZAMIESZCZĄ INFORMACJE SPRAWDZONE.
  NASI PREZYDENT, STAROSTA I URZĘDNICY ZOSTANĄ ODWOŁANI A NA TRONIE ZASIĄDZIE NOWY XSIĄŻE MAZOWIECKI JAROSŁAW PIERWSZY.
  I TO TYLKO O TO CHODZI – NASTANIE ŚWIAT W/G PISU, AŻ STRACH MYŚLEĆ CO IM JESZCZE DO GŁOWY PRZYJDZIE, CO JESZCZE POPSUĆ BY SIĘ XIĘCIU PANU PRZYPODOBAĆ. CI IM PRZESZKADZA ŻE MIESZKAŃCY WYBIERAJĄ SWOICH PRZEDSTAWICIELI KTÓRYCH ZNAJĄ BO TO WBREW POZOROM NIE JEST DUŻA AGLOMERACJA. LUDZI KTÓRYM UFAJĄ. WSZAK URZĘDNIK Z WARSZAWSKIEGO RATUSZA NIE BĘDZIE LEPSZY, OPAMIĘTAJCIE SIĘ !
  NIE DAJMY SOBIE ZABRAĆ NASZYCH PRAW DO DECYDOWANIA O SWOIM LOSIE.
  NIE PRZEŚPIJMY REFERENDUM.

 4. Kwiatkowski z Legionowa | 03/02/2017, godz. 15:29 |

  … tak matematycznie to za kilka miesięcy stolica Polski będzie większa niż Moskwa, Waszyngton i Londyn. Nie mierzyłem ale tak piszą dziennikarze….

 5. Nie do Wawy | 02/02/2017, godz. 21:13 |

  @ Kwiatkowski z Legionowa
  Jak chcesz być Warszawiakiem to wyprowadź się do Warszawy!

 6. Kwiatkowski z Legionowa | 02/02/2017, godz. 13:25 |

  Nareszcie !!! Będziemy Warszawiakami, a w UM Legionowo już zaczęła się WIELKA SMUTA, nerwowe czyszczenie dokumentów i przygotowanie do szybkiej ewakuacji urzędników z kluczowych stanowisk.

 7. grzeczny_m | 02/02/2017, godz. 11:48 |

  To ambicje arcyministra Błaszczaka który dzielnie reprezentuje interesy powiatu legionowskiego w rządzie, Legionowo stanie się stolicą Wolski!
  Warszawa będzie kończyć się na moście w Zegrzu, dalej już tylko powiat WPU czyli Warszawa PUŁNOC, Polska B….
  I to wszystko w imię chorej żądzy władzy jednego człowieka…

 8. Po co sie przeprowadzać do Warszawy skoro Warszawa przyjdzie do nas?

 9. A co do tego ma Grabiec? Przecież to nie jego pomysł. Nie mylmy projektu o przyłączeniu ponad 30 gmin do Warszawy z ustawą metropolitalną!

 10. Kto i kogo załatwił? Grabiec czy bolszewik kwaczyński?

 11. To was Grabiec załatwił 😀

 12. NIEEE PUŁTUSKKK !!!

 13. Filantrop | 01/02/2017, godz. 15:55 |

  500 zl za Konstytucje. 1 strefa biletowa za samorzadnosc. Brawo

 14. Czy projekt ustawy gwarantuje przyłączonym gminom wejście do I strefy i zwiększenie liczby połączeń? Raczej wątpię… Poza tym przyłączenie do Warszawy nie wiąże się z podniesieniem podatków i opłat licznikowych? O kosztach uzyskania przychodów nie wspomnę… Przeliczcie dobrze, czy faktycznie jest to opłacalne!!! Jeśli ktoś nie chce mieszkać w “jakiejś zakompleksionej mieścinie” niech się przeprowadzi do Warszawy skoro tam tak cudownie jest!

 15. Namiot wodza Ugryźmniewjajo z plemienia Barabara | 01/02/2017, godz. 14:37 |

  nareszcie Wieliszew zostanie stolicą Polski

 16. Nie ma co źle wróżyć. Wszyscy liczymy na to że będzie lepiej.W końcu nadzieja umiera ostatnia 🙂

 17. Misiaczek67 | 01/02/2017, godz. 12:01 |

  Zanim dojdzie do proponowanego przez PiS nowego podziału administracyjnego to mieszkańcy Powiatu Legionowskiego powinni wypowiedzieć się w referendum o nowym podziale. Ci co się tak cieszą to sami zobaczą że Legionowo stanie się małą nic nie znaczą zapyziałą gminą na skraju metropolii Warszawskiej.

 18. Serock tez powinien być w metropolii warszawskiej. Jest znacznie bliżej W-wy niż np. Błonie czy Grodzisk Maz.

 19. Brakuje w spisie Podkowy Leśnej, czy będzie tworzyła niezależną niewarszawską enklawę?

 20. Super! Nareszcie będę mieszkała w Warszawie a nie w jakiejś zakompleksionej mieścinie, gdzie nawet nie potrafią kasy biletowej zrobić! Panie naczelniku, dziękujemy!!!

 21. Czyli zegnamy Wróbla i Rosiaka z Powiatu zresztą nawet darmowe Detki tam nie dojezdzały

 22. O ile miałoby tak być, miasto powinno ugrać na tym, choćby transport – pociągi co 7 minut i autobusy co 3 minuty…Jeśli warszawa to zapewni, a pewnie musi – jestem za:-)

 23. Czyli co mieszkając w Serocku będę miał rejestrację WPU?!

 24. Informację podała Polska Agencja Prasowa.

 25. Proszę o źródło tej informacji. Inaczej jest to taka sama plotka, jaką mieszkańcy Legionowa i okolic już w latach 80-tych opowiadali.

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *