Reklama
KulturaLegionowskiPo godzinachWiadomości

Portret kobiety w ogniu. Kolejne spotkanie w Kinie Otwartym PIK-u

Reklama

W marcu, miesiącu pełnym atrakcji dedykowanych kobietom, Powiatowa Instytucja Kultury zaprasza na specjalne spotkanie w ramach popularnego cyklu „Kino Otwarte Online”. Tym razem będziemy mogli zobaczyć „Portret kobiety w ogniu” w reżyserii Céline Sciammy – film, którego scenariusz nagrodzono Złotą Palmą na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes.

Reklama

Koniec XVIII wieku. Do Bretanii z Paryża przybywa malarka Marianna, która ma za zadanie namalować portret przygotowywanej do aranżowanego małżeństwa arystokratki Heloizy. Musi to jednak robić w sekrecie, ponieważ przyszła panna młoda, zbuntowana przeciw przymusowemu zamążpójściu, nie zamierza pozować.

O filmie

„Sciamma (…) stworzyła wyciszony, cudownie spełniony, pełen niuansów, łagodności i namiętności obraz – porównywalny do najlepszych płócien barokowych mistrzów. (Bliżej Ekranu)

„Nagrodzony w Cannes za scenariusz melodramat Céline Sciammy ubiera w kostium ‒ akcja rozgrywa się w Bretanii w 1770 roku ‒ jak najbardziej współczesne pragnienia i uczucia. Ich wyrazicielkami są szykowana do aranżowanego małżeństwa arystokratka Héloïse oraz jej portrecistka ‒ wyemancypowana Marianne. Intymna więź, jaka nieoczekiwanie rodzi się pomiędzy nimi, stanie się siłą zdolną przełamać niejedno tabu. Intymny, elegancki film Sciammy przypomina białe płótno, z którego stopniowo wyłania się nasycony wszystkimi odcieniami emocji obraz skomplikowanych zależności. Reżyserka zderza ze sobą na ekranie kobiety różnych pokoleń i klas, pozwalając każdej z nich choćby na chwilę wyjść z narzuconej roli. Ta opowieść o intensywnej, zmysłowej chwili utrwalonej w dziele i wspomnieniach, o miłości i kobietach przekraczających swój czas jest także hołdem oddanym wszystkim zapomnianym artystkom, których twórczość od wieków skutecznie przemilcza kanon sztuki. Inspirowany malarstwem (m.in. przewrotne nawiązanie do słynnego obrazu Caspara Davida Friedricha), subtelny, ale też ognisty film Sciammy to również pochwała kobiecego spojrzenia i jego imponujący manifest”. (opis festiwalowy)

„Portret kobiety w ogniu” będzie można zobaczyć online 19 marca 2021 r. o godz. 20.00. UWAGA: film dla widzów od 16 roku życia!

Wprowadzenie do wspólnego seansu przedstawi dziennikarka filmowa Magdalena Felis.

Osoby zainteresowane obejrzeniem filmu prosimy o przesłanie maila o treści: „PORTRET” na adres: [email protected] do 18.03.2021 r. Seans jest bezpłatny, jednak liczba widzów ograniczona.

Portal Legio24.pl objął wydarzenie swoim patronatem medialnym.

/red./

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close