Reklama
Dobrze Wiedzieć!LegionowskiWiadomości

Porady prawne: jak poradzić sobie z niechcianymi mailami i połączeniami telefonicznymi?

Reklama

W dzisiejszych czasach kontakt mailowy i telefoniczny jest jednym z najlepszych form przedstawiania ofert przedsiębiorców. Nie jest to zła forma promocji produktów i zachęcania do korzystania z usług firm, ale tylko wtedy kiedy wyraźnie zaznaczyliśmy chęć otrzymywania takich wiadomości. Niestety, coraz częściej po drugiej stronie rozmawiamy z robotami, a oferty wysyłane masowo na naszą pocztę elektroniczną zazwyczaj nie są dostosowane do naszych potrzeb.

Reklama

Musimy wiedzieć jedną podstawową rzecz, że firmy marketingowe przetwarzaj dane osobowe zarówno z naszą, jak i bez naszej zgody. Możemy jednak przyczynić się do zmniejszenia ilości takiego kontaktu. W przypadku maila, należy spojrzeć w dolną część takiej wiadomości, tam powinien znajdować się link do anulowania subskrypcji i wypisania nas z listy mailingowej, a jeżeli takiego odnośnika nie będzie, to musimy odpisać na maila z prośbą o usunięcie naszych danych osobowych w sposób trwały.

Treść wezwania nie musi być obszerna, wystarczy napisać:

Żądanie niezwłocznego usunięcia danych osobowych i wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych.

Na podstawie artykułu 7 i 17 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO niniejszym cofam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i żądam niezwłocznego usunięcia moich danych osobowych.

W przypadku połączeń telefonicznych, należy poprosić rozmówcę o podanie danych administratora danych osobowych, można żądać też usunięcia naszych danych również telefonicznie.

Jeżeli powyższe czynności nie przyniosą zamierzonego skutku, należy zgłosić problem do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, który podejmie działania w tym zakresie. Z doświadczenia wiem, że każda interwencja prezesa UODO przynosi zadawalające efekty.

Dla osób, które chciałyby skorzystać z pomocy prawnej, informuję że BEZPŁATNE PORADY PRAWNE organizowane są w poniedziałki w godzinach 16:00-20:00 w siedzibie Kancelarii Radcy Prawnego – ul. Piłsudskiego 33 lok. 302 w Legionowie, II piętro (kontakt telefoniczny do fundacji: +48 724 543 692).

Joanna Regent-Cendrowska, Radca prawny
W razie pytań, kontakt z autorką do artykułu: tel. 669-134-666

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AntySPAM *

Back to top button