Pomoc dla rolników. Dają nawet 60 tys. złotych!

zdjęcie ilustracyjne, fot. pixabay.com

Nawet na 60 tys. złotych bezzwrotnej dotacji mogą liczyć rolnicy decydujący się na restrukturyzację swojego gospodarstwa – informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nabór wniosków już ruszył i jak zapewniają urzędnicy pieniądze będzie można uzyskać łatwiej niż w latach ubiegłych.

Aby umożliwić większej liczbie rolników skorzystanie z premii na “Restrukturyzację małych gospodarstw”, w tegorocznym naborze złagodzono niektóre kryteria przyznawania tego wsparcia w porównaniu z poprzednimi naborami. W tym przypadku chodzi o skrócenie okresu podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników. W tegorocznym naborze wystarczy by rolnik był ubezpieczony w pełnym zakresie, nieprzerwanie, przez co najmniej 2 miesiące poprzedzające miesiąc złożenia wniosku o przyznanie pomocy oraz by w okresie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o przyznanie pomocy nie prowadził działalności potwierdzonej wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Bez zmian pozostały inne kryteria ubiegania się pomoc np. wymagana powierzchnia gospodarstwa – jego minimalna wielkość to 1 ha, czy wielkość ekonomiczna gospodarstw – mniejsza niż 10 tys. euro. Rolnik zobowiązany jest również, tak, jak w poprzednich naborach, do przygotowania biznesplanu i zrealizowania go. Złożone przez rolników wnioski zostaną poddane ocenie. Wnioskom przyznane zostaną punkty na podstawie kryteriów wyboru operacji a suma uzyskanych punktów będzie decydowała o kolejności przysługiwania pomocy.

Wsparcie na “Restrukturyzacje małych gospodarstw” ma charakter bezzwrotnej premii o wysokości 60 tys. zł wypłacanej w dwóch etapach. Po wydaniu decyzji o przyznaniu pomocy rolnik otrzymuje 80 proc. premii, a po zrealizowaniu biznesplanu pozostałe 20 proc. Wysokość wydatków na inwestycje w środki trwałe musi wynieść co najmniej 80 proc. kwoty pomocy.

Szczegółowe informacje na temat programu dostępne są na stronie internetowej ARiMR.

/red./

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Pomoc dla rolników. Dają nawet 60 tys. złotych!"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *