Polsko-izraelska lekcja tolerancji

Polsko-izraelska lekcja tolerancji / foto: UM Nowy Dwór Maz.

5 listopada w hali NOSiR-u odbyło się spotkanie grupy ponad 100 uczniów z Liceum im. Darka Menachem Begina w Gederze w Izraelu z młodzieżą szkół nowodworskich. W spotkaniu wzięły udział władze samorządowe oraz nauczyciele. Młodzi Izraelczycy przyjechali odwiedzić ojczyznę swoich przodków, a także poznać współczesną Polskę.

Polsko-izraelska lekcja tolerancji / foto: UM Nowy Dwór Maz.

Pobyt w Nowym Dworze był jednym z punktów programu wizyty w naszym kraju. Inicjatorem tego niecodziennego spotkania był p. Tsvika Plachinski, którego przodkowie mieszkali w Nowym Dworze od II połowy XVIII wieku; tu urodził się jego ojciec; tu – na miejscowym kirkucie – spoczywa wielu jego krewnych.

W imieniu młodzieży ze szkół nowodworskich gości z Gedery powitali uczniowie z Zespołu Szkół nr 2, wyrażając nadzieję, że spotkanie dobrze posłuży nawiązaniu kontaktów z rówieśnikami. Burmistrz Nowego Dworu, p. Jacek Kowalski, w swym wystąpieniu nawiązał do wielokulturowego charakteru miasta i podkreślił, jak ważna jest pamięć o wspólnej historii. Dopełnieniem wystąpienia burmistrza była prezentacja multimedialna „Nowy Dwór – miasto wielu kultur”, przygotowana przez Zespół Szkół nr 2. Z kolei młodzież z Gedery zaprezentowała film o Izraelu, swoim mieście i szkole. Na koniec tej części spotkania goście z Izraela przekazali uczniom szkół nowodworskich kartki ze zdjęciem uczestników wycieczki. Większe – oprawione zdjęcia otrzymał burmistrz Nowego Dworu oraz Zespół Szkół nr 2.

Niewątpliwie bardzo oczekiwanym momentem spotkania były rozmowy przy herbacie i ciasteczkach. Kilka tygodni wcześniej uczniowie szkół nowodworskich i liceum w Gederze mieli okazję poznać się na facebooku czy wysyłając maile. Młodzież niezwykle szybko nawiązała ciekawe kontakty, a komunikowanie się po angielsku stanowiło dodatkową atrakcję. Okazało się, że młodzi ludzie mają zbliżone zainteresowania, słuchają np. tej samej muzyki, podobnie myślą o przyszłości – dorosłym życiu. Tym bardziej ekscytujące dla obu stron było to spotkanie. Ci, którzy poznali się przez Internet, chcieli się zobaczyć jak najszybciej i porozmawiać „face to face”.

[easyrotator]erc_98_1352477852[/easyrotator]

Niestety, to niezwykle miłe spotkanie nie trwało tak długo, jak by pewnie wszyscy chcieli. O godz. 13.30 na nowodworskim cmentarzu żydowskim rozpoczęła się uroczystość z udziałem p. Zvi Rav-Nera – ambasadora Izraela w Polsce, Michaela Schudricha – naczelnego rabina Polski, władz Nowego Dworu, młodzieży i nauczycieli. Ambasador Izraela po hebrajsku i po polsku skierował swe wystąpienie do młodzieży obu krajów. Rabin Schudrich odmówił modlitwę za zmarłych. P.Tsvika Plachinski zapoznał zebranych z historią swojej rodziny. Ze wzruszeniem pokazał jedną z ocalałych macew, upamiętniającą krewnego. Podkreślił też , że spotkanie młodzieży z Gedery i Nowego Dworu to spełnienie jego marzenia, swoiste połączenie Przeszłości z Teraźniejszością i Przyszłością. Młodzież z Gedery wykonała kilka refleksyjnych piosenek. Na tle obelisku upamiętniającego nowodworskich Żydów oraz flag Izraela i Polski uczestnicy uroczystości odśpiewali hymny narodowe. Spotkanie na nowodworskim cmentarzu żydowskim zakończyło wspólne pamiątkowe zdjęcie – kolejne tego dnia.

Pobyt Izraelczyków w Nowym Dworze trwał dłużej niż planowano, co dowodzi jednego – była to bardzo udana wizyta, a zarazem niecodzienna, polsko-izraelska lekcja międzykulturowego dialogu. Z pewnością młodzież będzie kontynuowała kontakty przez Internet, niektórzy już planują poznać kraj swoich nowych przyjaciół.

/UM Nowy Dwór Maz./

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Polsko-izraelska lekcja tolerancji"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *