ReklamaTelekomunikacja dla Ciebie

Połączenia przez sieć LTE i WiFi. Dlaczego warto włączyć tę opcję w swoim telefonie?

Reklama

Korzystając z telefonu komórkowego na pewno nie raz zetknąłeś się z sytuacją, w której przeprowadzenie rozmowy okazywało się bardzo utrudnione lub wręcz niemożliwe. Takie sytuacje mogą się nam przytrafiać naprawdę często i to w najmniej oczekiwanych momentach. Z reguły jest to kwestia niewystarczającego zasięgu naszego operatora lub przeciążenia sieci na danym obszarze. Niewiele osób wie jednak, że tego typu problemy łatwo można przezwyciężyć i to za pomocą usług, które od jakiegoś czasu oferują rodzimi operatorzy. Z pomocą przychodzi tu technologia zaszyta w telefonii czwartej generacji, czyli LTE.

Reklama

Usługi, które w przystępny sposób omówimy w tym artykule dotyczą możliwości wykonywania połączeń telefonicznych, wysyłania SMS-ów i MMS-ów poprzez sieć LTE oraz WiFi – również te pochodzące z domowego rutera. Usługi te sprawiają, że zasięg operatora telefonii komórkowej zwiększa się, a z telefonu można korzystać także wtedy, gdy sygnału nie ma w ogóle! Jak to możliwe?

Połączenia przez sieć LTE (Voice over LTE – VoLTE)

VoLTE to nic innego jak możliwość realizowania połączeń głosowych (w niektórych przypadkach także połączeń wideo), a także wysyłania SMS-ów i MMS-ów za pomocą sieci działającej w standardzie LTE. Ten najnowocześniejszy sposób przekazywania połączeń polega na zamianie naszego głosu w bity i w formie cyfrowej przesłanie go poprzez sieć LTE. Co ważne w taki sam sposób dzwonić będziemy także poprzez wprowadzaną sieć 5G. Co daje nam ta nowa technologia?

Przede wszystkim znaczną poprawę jakości połączeń. Dźwięk (w zależności od zastosowanego przez operatora kodeka) może być niemal tak dobry, że można odnieść wrażenie, jakby nasz rozmówca był tuż obok.

Drugim plusem nowej technologii jest zasięg. Sieci starszych generacji (GSM i 3G) korzystały z wyższych pasm częstotliwości (od 900 MHz do 2100 MHz), które słabiej rozchodziły się na przykład wewnątrz budynków. W przypadku sieci LTE,  zasięg jest uzupełniony siecią przekaźników działających między innymi na częstotliwości 800 MHz, która gwarantuje nie tylko większy zasięg w terenie, ale także w budynkach. Oznacza to możliwość wykonania połączenia nawet w takich miejscach, gdzie do tej pory było to niemożliwe lub bardzo utrudnione.

Szybkość nawiązywania połączeń to także atut technologii VoLTE. W sieci 3G lub GSM zestawienie rozmowy trwa nieraz dobrych kilka sekund. W przypadku VoLTE to co najwyżej sekunda.

Rozmowy przez sieć WiFi (Voice over WiFi – VoWiFi lub WiFi Calling)

Kolejna technologia, którą omawiamy w tym artykule – VoWiFi – będzie przydatna wszędzie tam, gdzie zasięg sieci komórkowej jest bardzo słaby, albo nie ma go wcale lub w przypadku wyjazdów zagranicznych poza strefę Unii Europejskiej.

Połączenia przez sieć WiFi (można do tego celu wykorzystać dowolny ruter) są oparte na identycznej technologii, co VoLTE. Nie zagłębiając się w szczegóły techniczne można powiedzieć, że operator za pomocą oprogramowania poszerza zasięg macierzystej sieci o zasięg sieci Wi-Fi. W tym przypadku każdy ruter może być jednocześnie przekaźnikiem naszego operatora. Nasz telefon będzie działał nawet w przypadkach całkowitego braku normalnej sieci komórkowej, a nawet w trybie samolotowym. Ta ostatnia opcja może się przydać podczas egzotycznych wakacji. Jak?

Operatorzy traktują połączenia przez VoWiFi zupełnie tak samo, jak te wykonane w kraju, w sieci własnej. Wyjeżdżając na przykład do Egiptu, Tunezji czy Australii, wystarczy po przylocie włączyć w telefonie opcję „tryb samolotowy” i jednocześnie uruchomić WiFi. Każde wykonane w ten sposób połączenie będzie rozliczone tak, jakby wykonane było w kraju, czyli w większości przypadków będzie darmowe. Ciekawie, prawda?

Czy mogę korzystać z tych technologii?

Po przeczytaniu tekstu powyżej już zapewne wiesz, że warto posiadać te usługi, ale chcieć w tym przypadku nie znaczy móc. Po pierwsze operator musi te usługi wspierać i to w taryfie, którą posiadamy, a po drugie musimy mieć kompatybilny aparat. Nie każdy telefon w ofercie operatorów będzie umożliwiał korzystanie z tych usług.

Która sieć oferuje VoLTE i VoWiFi?

  • Sieć PLAY oferuje obie usługi w każdej taryfie (abonament, mix i na kartę), poza subskrypcją PLAY NEXT.
  • Sieć Orange oferuje te usługi w każdej taryfie (abonament, na kartę, Orange Flex oraz NJU Mobile). Uwaga w ofertach na kartę i Orange Flex usługa VoWiFi nie działa za granicą. Operator zapowiada jej wprowadzenie.
  • Sieć T-Mobile oferuje VoLTE i VoWiFi wyłącznie w ofertach na abonament. W ofertach na kartę, mix oraz wszystkich planach podmarki HEYAH usługi nie działają.
  • Sieć Plus nie oferuje tych usług w ogóle. Obecnie (od wielu już lat) jedynie je testuje na wąskiej grupie klientów. Nie ma możliwości zapisania się do testów.
  • Operatorzy wirtualni (Virgin Mobile, Viking, Lyca Mobile i inni) nie oferują tych usług i obecnie nic nie wskazuje na to, aby miałyby one być udostępnione.

Czy mam kompatybilny telefon?

Jeśli z powyższego zestawienia wynika, że nasza sieć, w naszym planie taryfowym oferuje VoLTE i VoWiFi to pozostaje nam sprawdzić, czy mamy odpowiedni telefon. W uprzywilejowanej sytuacji są posiadacze produktów firmy Apple. iPhone od modelu 6 w górę będzie obsługiwał poprawnie obie usługi u każdego operatora.

Jeśli chodzi o telefony z systemem Android sytuacja się nieco komplikuje. Telefon musi bowiem posiadać odpowiednie oprogramowanie operatora zawierające ustawienia obu usług. Tylko nowe telefony Samsunga oferują podobną funkcjonalność, co iPhone (wspierają usługi połączeń przez LTE i WiFi – niezależnie od operatora). Z pozostałymi modelami może być różnie, ale sytuacja poprawia się z miesiąca na miesiąc. Aby wiedzieć na pewno, czy nasz telefon wspiera VoLTE i VoWiFi warto zajrzeć na niekomercyjną stronę internetową http://wificalling-volte.pl/ i odszukać model swojego urządzenia.

Jeśli spełnimy warunki sprzętowe i nasz operator wspiera usługi w posiadanej przez nas taryfie pozostaje tylko wejść do menu ustawień połączeń i włączyć obie usługi. Jeśli przy wykonywaniu połączenia lub w jego trakcie na ekranie smartfona dalej mamy napis LTE, a nie 3G lub GSM to znaczy, że wszystko działa jak należy!

/red./

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Jeden komentarz

  1. W Viking Mobile już działa VoLTE i VoWiFi, u mnie od początku czerwca 2020

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close