Plakaty z mapami – dekoracja, która zaprowadzi Cię do pięknej aranżacji

Mapa może się nam kojarzyć z poszukiwaczami zaginionych skarbów, z turystami, którzy próbują znaleźć słynny zabytek w zwiedzanym właśnie mieście, lub z podróżnikami, których celem jest odwiedzenie wszystkich kontynentów na Ziemi. W tym artykule pokażemy, że mapa to także niezwykle efektowny i zupełnie wyjątkowy motyw przedstawieniowy, który ozdobi nasze wnętrze. Jest to propozycja i dla miłośników nowoczesności, i dla fanów minionych epok. Wraz z ekspertem z Redro.pl wybierzemy się w podróż przez najciekawsze wzory. Ruszajmy więc w drogę!

Dlaczego do dekoracji mieszkania wybraliśmy akurat mapę? Czy musimy być zawodowymi podróżnikami, znawcami obcych kultur lub poliglotami, którzy lubią jeździć zagranicę, by móc tam szlifować obcy język? Oczywiście możemy, ale wcale nie musimy. Kartograficzne przedstawienia to propozycja dla miłośników geografii, fanów wakacji spędzanych w najodleglejszych zakątkach świata, a także dla wszystkich, których interesuje nasza planeta. Takie wzory mogą być naprawdę efektowne i przyciągające wzrok, jeśli tylko puścimy wodze naszej fantazji. Zapomnijmy o zwykłych mapach, jakie możemy pamiętać ze szkolnych czasów. Zebrane przez eksperta z Redro.pl plakaty to prawdziwa gratka dla wielbicieli oryginalnych aranżacji!

Mapa nowych kontynentów

Zaczniemy od podróży w przeszłość. Udamy się do czasów, gdy miały miejsce wielkie odkrycia geograficzne. W związku z tym na naszej ścianie pojawi się utrzymany w stylu retro plakat. Mapa będzie się prezentować zupełnie inaczej niż współczesne przedstawienia. Gdy ludzie poznawali dopiero nasza planetę, wybierając się w morskie podróże trwające wiele lat, nie wiedzieli dokładnie, jak wygląda otaczająca ich rzeczywistość. Mieli inne wyobrażenie o kształcie kontynentów, nie wszystkie ziemie były jeszcze odkryte, a oceaniczne głębiny, jak wówczas wierzono, zamieszkane były przez groźne potwory. Jeśli więc jesteśmy miłośnikami stylu retro, to właśnie plakat ukazujący mapę świata z XV bądź XVI wieku to doskonała propozycja. Takie wzory, inspirowane dawnymi rycinami, wprowadzą do naszego pokoju starodawny klimat, który będzie doskonale korespondować z zabytkowymi meblami.

Ciekawy efekt uzyskamy, gdy na wybranym przez nas plakacie znajdą się także wizerunki dawnych przyrządów mierniczych, jakimi posługiwali się kapitanowie statków. Warto przywołać tutaj z pewnością kompas słoneczny, sekstant czy oktant. W zależności od tego, jakim metrażem dysponujemy, postawmy na jeden plakat, ukazujący całą kulę ziemską, lub zdecydujmy się na kilka wzorów, które dokładnie prezentują poszczególne kontynenty – doradził nam ekspert.

Lądy pełne ekspresji i kolorów

Mapa świata może być dla nas jedynie punktem wyjścia, a nie celem samym w sobie. Zaprezentowane kontynenty nie muszą odzwierciedlać rzeczywistego stanu rzeczy. Zamiast tego możemy się zdecydować na artystyczny w wyrazie plakat, który będzie małym dziełem sztuki. Co mamy na myśli? Takie przedstawienia, które czerpią inspirację z action paintingu. Jest to dziedzina malarstwa, która polega na tworzeniu dzieł poprzez swobodne rozlewanie farby. Poszczególne lądy mogą więc składać się z barwnych plam o bardzo ekspresyjnym charakterze. To świetny pomysł do minimalistycznie urządzonego wnętrza. Specjalista z Redro ma dla nas jeszcze inną propozycję:

Jeśli w naszym mieszkaniu panuje tak modna obecnie surowa w wyrazie industrialna estetyka, wówczas idealnym uzupełnieniem stylizacji będzie taka mapa, która przypomina graffiti namalowane na murze. Street art to doskonałe źródło inspiracji, gdy zastanawiamy się, jak udekorować loftową przestrzeń.

Dziecięce odkrywanie świata

A czy w pokoju dziecka sprawdzi się taka dekoracja? Plakat z mapą jest znakomitym rozwiązaniem do dziecięcej aranżacji, jednak musi on spełniać odpowiednie kryteria – najlepiej, gdy będzie dopasowany do wieku naszej pociechy. Jeśli szkrab jest jeszcze mały, wówczas postawmy na takie rzeczy, które przykują jego uwagę. Naszym zdaniem w tej roli najlepsze okażą się wizerunki zwierzaków. Rozmieszczone na konkretnych lądach, sprawią, że dziecko szybko nauczy się, jakie gatunki może spotkać w różnych częściach świata. A jaki pomysł mamy na plakat dla nieco większej pociechy?

W przypadku nastolatka, który interesuje się geografią, świetnym pomysłem będzie typograficzna mapa, czyli taka, której kontynenty składają się z nazw poszczególnych krajów. Kolorowe napisy ożywią pokój i zdynamizują przestrzeń, a sama dekoracja pomoże w codziennej nauce. Warto jednak wziąć pod uwagę jedną rzecz – by taka ozdoba dobrze się prezentowała, powinna być w odpowiednio dużym formacie. Przy zbyt małej wielkości nazwy państw będą po prostu nieczytelne – powiedział nam specjalista.

Mapy inne niż wszystkie

Zaprezentowane do tej pory wzory odznaczały się dużą dozą oryginalności. Na sam koniec zostawiliśmy dwie propozycje, które mogą się okazać jeszcze bardziej zaskakujące i przyciągające wzrok. Do takich przedstawień należy z pewnością mapa, która ukazuje nocny widok kontynentów. Nie są one skąpane w mroku, jak można by się spodziewać, lecz oświetlone tysiącami drobnych punkcików. Gdzie sprawdzi się taka ozdoba? Na to pytanie najlepiej odpowie nam ekspert:

Satelitarne zdjęcia wyglądają tak, jakby naszą planetę obsiadły miliony świetlików. Aż trudno uwierzyć, że światła miast są aż tak widoczne z kosmosu. Jeśli dysponujemy przestronnym i jasnym wnętrzem, to taki nocny wizerunek będzie się spektakularnie prezentował w wystroju mieszkania. Nie będziemy musieli się wówczas obawiać, że dekoracja przytłoczy przestrzeń.

Do tej pory skupieni byliśmy na naszej planecie, tymczasem w zanadrzu mamy jeszcze inny plakat. Mapa nieba to świetny pomysł dla osób, które lubią marzyć i często chodzą z głową w chmurach. Gwiezdne konstelacje ukazane na granatowym niebie to idealny sposób na urozmaicenie wystroju romantycznej sypialni.

Mapa w tradycyjnym wydaniu ułatwi nam dotarcie do celu. Mapa w formie efektownego plakatu pomoże nam znaleźć najszybszą drogę do oryginalnej i naprawdę efektownej aranżacji wnętrza. Zafundujmy sobie wzór, który będzie pasować jak ulał do naszego mieszkania, i cieszmy się błyskawicznie odświeżoną stylizacją!

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Plakaty z mapami – dekoracja, która zaprowadzi Cię do pięknej aranżacji"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *