Piotr Zadrożny: Proponowana przez PiS ustawa o M. St. Warszawa może poważnie ograniczyć niezależność samorządu

Piotr Zadrożny, zastępca prezydenta miasta Legionowo, Fot. Legio24.pl

Zaproponowana przez posłów Prawa i Sprawiedliwości nowa ustawa o ustroju Miasta Stołecznego Warszawy może poważnie ograniczyć niezależność samorządu – powiedział w rozmowie z Legio24.pl Piotr Zadrożny, zastępca prezydenta miasta Legionowo. Chodzi o proponowaną treść art. 111 ustawy, który daje premierowi możliwość powołania zarządu komisarycznego w aglomeracji w przypadku braku skuteczności działania władz pochodzących z wyboru mieszkańców. Zdaniem Zadrożnego projekt ustawy jest napisany tak ogólnikowo, że w zasadzie „wszystko można pod te zapisy podłożyć”, a sposób jej procedowania, bez konsultacji społecznych potęguje strach lokalnych społeczności o swoją przyszłość.

– Włączenie Legionowa do Warszawy spędza sen z powiek większości mieszkańców miasta – przyznaje zastępca prezydenta miasta Piotr Zadrożny, który dodaje, że nie ma dnia aby ktoś go nie zaczepił na ulicy i nie pytał „co będzie dalej z Legionowem”. – To temat numer jeden w sklepie, na ulicy, w kościele – mówi Zadrożny dziennikarzowi Legio24.pl. Zdaniem zastępcy prezydenta wynika to głównie ze sposobu w jaki PiS chce wprowadzić ustawę zmieniającą ustrój Miasta Stołecznego Warszawy. – Brak konsultacji społecznych potęguje niewiedzę. Mamy tylko ogólnikowe zapewnienia, że gminy zachowają niezależność, że nic się nie zmieni, a komunikacja będzie lepsza – wyjaśnia Zadrożny, który zauważa przy okazji, że zapisy projektu ustawy są tak ogólnikowe, że wszystko można tak naprawdę pod nie podłożyć.

Najbardziej niebezpieczny jest jednak zdaniem Piotra Zadrożnego proponowany zapis art. 111 ustawy, który brzmi:

W razie nierokującego nadziei na szybką poprawę i przedłużającego się braku skuteczności w wykonywaniu zadań publicznych przez organy miasta stołecznego Warszawy lub gminy Warszawa, Prezes Rady Ministrów, na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej, może zawiesić organy miasta stołecznego Warszawy lub gminy Warszawa i ustanowić zarząd komisaryczny na okres do dwóch lat, nie dłużej jednak niż do wyboru organów jednostki samorządu terytorialnego, w której ustanowiono zarząd komisaryczny na kolejną kadencję.

– To bardzo niebezpieczny zapis, mogący poważnie ograniczyć niezależność samorządów. Nikt nie sprecyzował dokładnie w jakich wypadkach taki zarząd komisaryczny mógłby być powoływany. Przy braku dobrej woli ze strony administracji rządowej powodem może być w zasadzie wszystko – tłumaczy zastępca prezydenta miasta Legionowo.

Piotr Zadrożny zwraca także uwagę na planowaną likwidację powiatu legionowskiego. – Z wielkim trudem walczyliśmy wiele lat temu o utworzenie naszego powiatu. Przez kilkanaście lat udało nam się stworzyć prawdziwą społeczność ziemi legionowskiej, o której kiedyś nikt nawet nie myślał. Mamy wspólne plany, inwestycje. Teraz chce się nam to wszystko odebrać i to bez konsultacji, bez pytania nas nawet o zdanie – kończy swoją wypowiedź Piotr Zadrożny.

Specjalne spotkanie w ratuszu

W poniedziałek (6.02) w legionowskim ratuszu odbędzie się specjalne spotkanie poświęcone planowanym zmianom. Mają w nim wziąć udział przedstawiciele wszystkich gmin, które posłowie PiS-u chcą włączyć do aglomeracji warszawskiej oraz gmin, które do niej nie wejdą, np. Serocka. Swoje zdanie na temat nowych przepisów przedstawią także przedstawiciele zaplanowanych do likwidacji powiatów.

Początek spotkania zaplanowano na godz. 14:00.

/red/

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Piotr Zadrożny: Proponowana przez PiS ustawa o M. St. Warszawa może poważnie ograniczyć niezależność samorządu"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *