Zamknij

Paszkowski ma rondo w Legionowie

12:04, 01.10.2012 Aktualizacja: 19:15, 13.01.2013
Skomentuj

Rondu u zbiegu ulic Tadeusza Kościuszki, Jana Matejki i Zygmunta Krasińskiego w Legionowie decyzją Radnych od minionej środy (26.09) nosi imię Andrzeja

foto: UM Legionowo

Paszkowskiego. O nazwanie ronda imieniem Honorowego Obywatela Miasta zwrócił się do Prezydenta Zarząd Koła nr 1 ŚZŻAK im. ppłk. Edwarda Dietricha w Legionowie.

Andrzej Paszkowsk,i urodzony 15 sierpnia 1923 roku, był mieszkańcem Legionowa, który ukończył Liceum Chemiczno - Ceramiczne w Warszawie. Od 1940 roku zaangażowany w działalność niepodległościową w organizacji "Komenda Obrońców Polski". Poakcji scaleniowej znalazł się w Armii Krajowej. W 1943 roku ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Piechoty. Dom Państwa Paszkowskich w latach okupacji był miejscem, w którym odbywały się kursy tajnej podchorążówki i w którym znajdowały schronienie osoby ukrywające się przed władzami hitlerowskimi.

Ze względów bezpieczeństwa Andrzej Paszkowski został przeniesiony do 7 Rejonu "Jelsk" w VII Obwodzie "Obroża", gdzie pełnił funkcję zastępcy dowódcy Oddziału Dywersji Bojowej. Brał udział w Powstaniu Warszawskim w Batalionie "Zemsta" Zgrupowaniu Kampinos. Uczestniczył w bardzo ciężkich walkach podczas natarcia na Dworzec Gdański oraz w walkach w Sowiej Woli i pod Jaktorowem. Następnie w grupie por. Mieczysława Smereka ps. "Czcibor" przeszedł w rejon Gór Świętokrzyskich. Podczas działań wojennych był ranny i kontuzjowany.

Po zakończeniu wojny Andrzej Paszkowski pracował na Ziemiach Zachodnich przy odbudowie i rozruchu zakładów ceramicznych. W 1950 roku ukończył Wydział Prawno - Ekonomiczny Uniwersytetu Łódzkiego, uzyskując tytuł magistra. W 1957 roku uzyskał w Akademii Górniczo - Hutniczej dyplom inżyniera. Zajmował różne stanowiska w przemyśle materiałów budowlanych, m.in. w okresie 1960 - 1971 jako współorganizator i dyrektor Biura Dokumentacji i Studiów Konstrukcyjnych Przemysłu Materiałów Budowlanych w Poznaniu.

Legionowska Kozłówka, perła architektoniczna naszego miasta , wraz z otaczającym ją parkiem należy do rodziny Państwa Paszkowskich od około 1920 roku. Tylko dzięki uporowi i konsekwencji Pana Andrzeja Paszkowskiego Legionowo posiada ten cenny zabytek. Kilkudziesięcioletnia dewastacja obiektu w czasach PRL, gdy właściciel pozbawiony był możliwości korzystania ze swego dziedzictwa, groziła unicestwieniem domu i parku. Ich dzisiejszy wygląd jest jego zasługą.

Oprócz pracy zawodowej udzielał się społecznie , organizując pomoc dla Akowców znajdujących się w trudnych warunkach. Gromadził też dokumenty związane z historią Armii Krajowej, w szczególności zaś odnoszące się do obszaru działania VII Obwodu "Obroża". Współtworzył Encyklopedię Powstania Warszawskiego. Publikował wspomnienia o wydarzeniach i osobach znaczących dla walk niepodległościowych w I Rejonie "Marianowo - Brzozów". Organizował konferencje popularno - naukowe na terenie Legionowa, poświęcone tematyce Armii Krajowej. Przyczynił się wydatnie do organizacji i fundowania miejsc pamięci na terenie I Rejonu, związanych z działalnością AK.

W uznaniu dla jego rzetelnej, wieloletniej pracy, w hołdzie dla jego odwagi i prawości, w 1999 roku Rada Miejska Legionowa przyznała Andrzejowi Paszkowskiemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Legionowa.

Przez ostanie lata swego życia pracował intensywnie nad sporządzeniem wykazu uczestników walk Powstania Warszawskiego w I Rejonie. Do ostatnich dni aktualizował dane zamieszczone w wykazie zawierającym blisko tysiąc nazwisk. Udzielał się społecznie w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej, pełniąc funkcję wiceprezesa Koła nr 1 w Legionowie oraz prowadząc jego sekcję historyczną.

Andrzej Paszkowski został uhonorowany wieloma odznaczeniami, w tym: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim OOP, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Armii Krajowej, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Partyzanckim, Odznaką Weterana Walk o Niepodległość.

Andrzej Paszkowski zmarł 4 maja 2003 roku. Spoczywa na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim.

/UM Legionowo/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

PiotrPiotr

0 0

W Legionowie patronami ulic nie sa dowódcy, tylko adiutanci i drugorzedni zolnierze. Wiekszosc mieszkanców Legionowa to zawsze byli gówniarze i niestety nic sie nie zmienilo. 23:38, 03.05.2013

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%