Park Trzech Kultur i turystyka wokół Twierdzy- nowe projekty Nowego Dworu

Park im. Wybickiego w Nowym Dworze Maz. - jeden z najładniejszych parków w mieście, Fot. Legio24.pl

Park Trzech Kultur i aktywizacja turystyczna terenów wokół Twierdzy Modlin to nowe projekty miasta Nowy Dwór Mazowiecki, które mają zostać zrealizowane z funduszy europejskich. Na ten cel zostanie przeznaczonych ponad milion złotych.

Jak już pisaliśmy na łamach portalu Legio24.pl miasto Nowy Dwór Mazowiecki otrzymało dotację w wysokości ponad miliona złotych z funduszy europejskich na rozwój turystyki i oferty kulturalnej. Za te pieniądze miasto chce zmodernizować zabytkowy park zlokalizowany na terenie Twierdzy Modlin oraz powiększyć ofertę turystyczną w ramach tak zwanej turystyki weekendowej.

Park Trzech Kultur

W ramach dotacji w kwocie ponad 473 tys. zł, zabytkowy park zlokalizowany na terenie Twierdzy Modlin przejdzie kompleksową modernizację. Będzie on nosił nazwę „Parku Trzech Kultur” (twierdza była dawniej elementem fortyfikacji trzech narodów: Francuzów, Rosjan i Polaków). Odnowione zostaną również zabytkowe obiekty – pomnik Obrońców Modlina i scena parkowa.

Dodatkowo na terenie parku zostaną zamontowane nowe lampy, pojawią się ławeczki i kosze na śmieci, a czujne oko zainstalowanych w parku kamer będzie dbać o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów. Dopełnieniem projektu, a zarazem dużą atrakcją dla odwiedzających nowodworskie zabytki będą imprezy kulturalne: „Historia Europy w sercu Polski”, „Europejskie Dni Dziedzictwa” oraz obchody „Kampanii wrześniowej 1939 r. – obrona Twierdzy Modlin”. Zainteresowani historią wojskowości będą mieli okazję przyjrzeć się jej z bliska podczas ekspozycji plenerowej sprzętu militarnego na terenie Twierdzy Modlin.

Turystyka weekendowa

Wykorzystując liczne atuty położenia geograficznego Nowego Dworu Mazowieckiego, walory przyrodnicze oraz mnóstwo historycznych zabytków, miasto ma szansę stworzyć kompleksową turystykę weekendową. Na realizację tego projektu przeznaczono ponad 561 tys. zł unijnego wsparcia.

Z myślą o rowerzystach i łyżworolkarzach powstanie aleja rekreacyjna, a dotychczasowe szlaki piesze zostaną wyremontowane oraz odpowiednio oznakowane. Natomiast istniejący szlak Baśki Murmańskiej będzie powiększony o teren zabytkowego parku. Dla rodziców z małymi dziećmi powstanie miejsce, gdzie w komfortowych warunkach będzie można przewinąć czy przebrać maluchy.

Do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu będą zachęcać imprezy plenerowe – „Modlińskie plenerowe projekcie filmowe” czy też „Aktywnie z trzema kulturami w Twierdzy Modlin”. Dla zwiedzających zostaną przygotowane przewodniki, a także mapy z trasami po Parku Trzech Kultur i Twierdzy Modlin.

/red/

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Park Trzech Kultur i turystyka wokół Twierdzy- nowe projekty Nowego Dworu"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *