Zamknij

Odszkodowanie za pozostawienie narzędzi chirurgicznych w ciele pacjenta

17:07, 18.10.2017 Aktualizacja: 17:08, 18.10.2017
Skomentuj

Rozwój medycy polega nie tylko na udoskonalaniu procedur medycznych, wynajdywania nowych leków, ale również umożliwianiu przeprowadzenia skomplikowanych operacji, które wcześniej nie były możliwe z powodu braku odpowiedniego sprzętu. Współczesna chirurgia ze względu na stosowanie zaawansowanych technologii umożliwia wykonywanie mało inwazyjnych zabiegów, które umożliwiają opuszczenie szpitala tego samego dnia i niezwykle sprawny powrót do zdrowia. Niestety ilość narzędzi potrzebna do operacji może być także zagrożeniem dla zdrowia i życia operowanego. Wciąż zdarzają się przypadki pozostawienia w ciele pacjenta chusty, nożyczek, igły, a także innych narzędzi wykorzystywanych do przeprowadzenia operacji. Czy takie sytuacje są podstawą do ubiegania się o odszkodowanie?


Pozostawienie narzędzi chirurgicznych w ciele pacjenta


Wydawać by się mogło, że czasy tak dramatycznych pomyłek, jak pozostawienie narzędzi chirurgicznych w ciele pacjenta dawno minęły. Niestety tego typu błędy ciągle się zdarzają. W przypadku, gdy na sali operacyjnej powstanie wątpliwość, czy na pewno wszystkie sprzęty użyte do operacji z powrotem wróciły na stół instrumentariuszki należy wykonać prześwietlenie operowanego pacjenta, które jednoznacznie wykaże, czy nie pozostawiono w jego ciele jakiś przedmiotów. W tym celu na salę operacyjną przywozi się aparat rentgenowski. Obowiązek ewidencji narzędzi używanych do operacji - chust, tamponów, gazików, igieł, kleszczy i wszystkich innych sprzętów - należy do obowiązków instrumentariuszki. Jest ona zobowiązana po zakończeniu operacji przeliczyć, czy ilość narzędzi po zabiegu zgadza się z tymi, które zostały pobrane do jego przeprowadzenia. Niestety obowiązek ten nie zawsze jest dopełniany, stąd ciągle zdarzają się przypadki pozostawienia jakiegoś narzędzia w ciele pacjenta.

W ostatnich latach ujawniono kilka z nich: gazik i chusta zaszyta w brzuchu po operacji woreczka żółciowego, igła pozostawiona w płucu, to tylko niektóre z dramatycznych przykładów. Jakiś czas temu w jednym ze szpitali zdiagnozowano nowotwór jelita grubego, podczas operacji okazało się, że obraz widoczny w badaniu USG to tak naprawdę nie guz, ale zwinięta chusta chirurgiczna. Tego typu zdarzenia to ogromne niebezpieczeństwo dla pacjenta. Organizm traktuje je jak ciała obce, a do tego narzędzia chirurgiczne są niezwykle ostre, dlatego pozostawienie ich wewnątrz ciała pacjenta - wśród delikatnych tkanek i narządów - to śmiertelne niebezpieczeństwo ich uszkodzenia - wyjaśnia specjalista z Ośrodka Pomocy Poszkodowanym Prawa Pacjenta. Jak dochodzić swoich praw w takich przypadkach?

Odszkodowanie za pozostawienie narzędzi chirurgicznych w ciele pacjenta


W takich sprawach w grę wchodzi pozwanie lekarza operującego, instrumentariuszki ale również pozostały zespół medyczny biorący udział w operacji. Za prawidłowy przebieg operacji odpowiada przede wszystkim lekarz ją wykonujący, natomiast obowiązkiem instrumentariuszki jest ewidencja narzędzi. Zawinione niedopełnienie tych obowiązków i wyrządzenie przez to szkody pacjentowi rodzi odpowiedzialność odszkodowawczą. Wysokość odszkodowania za błędy lekarskie zależy od wielu czynników. Podstawowym z nich jest stopień uszczerbku na zdrowiu spowodowany błędem w sztuce medycznej. Stwierdza się go po pełnym zakończeniu leczenia i rehabilitacji. Na tę okoliczność konieczne jest przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego lekarza, a stopień uszczerbku ocenia się w skali procentowej biorąc pod uwagę sprawność organizmu pacjenta przed zachorowaniem.

Ciała obce najczęściej powodują przykre objawy (wymioty, biegunki, gorączka), a operacja jest jedynym sposobem usunięcia ich z organizmu. Dlatego nawet jeżeli pozostawienie jakiegoś narzędzia chirurgicznego w organizmie pacjenta nie spowodowało groźnych konsekwencji zdrowotnych można ubiegać się o zadośćuczynienie za psychiczną krzywdę wyrządzoną zaniedbaniem. Tego typu procesy są niezwykle trudne i czasochłonne, jednak przy pomocy doświadczonego prawnika zajmującego się dochodzeniem odszkodowań medycznych szanse wygrania sprawy znacząco wzrastają.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%