Reklama

LegionowskiMazowsze - wiadomości z regionuWiadomości

Od północy cisza wyborcza

Reklama

Z piątku na sobotę (23/24.10) o północy rozpoczyna się cisza wyborcza. Oznacza to, że do końca wyborów niedozwolone są jakiekolwiek działania agitacyjne. Za naruszenie ciszy wyborczej grożą surowe kary.

Reklama

Cisza wyborcza potrwa do momentu zakończenia głosowania, czyli do godz. 21:00 w niedzielę (25.10). W okresie tym z założenia każdy z nas powinien spokojnie, zgodnie z własnym sumieniem wybrać kandydatów, na których odda swoje głosy. Państwowa Komisja Wyborcza określa, że naruszeniem tej ciszy jest każdy element czynnej agitacji, tj. wywieszanie plakatów, organizowanie publicznych spotkań związanych z wyborami, namawianie do głosowania na konkretnych kandydatów, czy publikacja sondaży wyborczych. Należy przy tym zaznaczyć, że wcześniej rozwieszone reklamy pozostają na swoich miejscach – nie trzeba ich usuwać. Analogicznie rzecz ma się względem Internetu: materiały zamieszone wcześniej zostają, zamieszczone w okresie ciszy wyborczej podlegają karze.

Kary za złamanie ciszy wyborczej

Konsekwencje za złamanie ciszy wyborczej zależą od ich „kalibru”. Każde działanie podlega karze. Największe grzywny grożą za publikację sondaży – nawet do 1 mln złotych. Należy pamiętać, że pilnować muszą się nie tylko politycy, ale także każdy z nas. Opublikowanie np. zdjęcia, krótkiej informacji o polityku, którego popieramy na portalu społecznościowym  traktowane jest jako naruszenie i również podlega karze. Przypadek taki oczywiście musi zostać zauważony, zgłoszony i udowodniony.

/red/

Tagi
Może zainteresuje Cię także...

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close