O zbrodni katyńskiej na Uniwersytecie III wieku w Jabłonnie

Zapraszamy wszystkich mieszkańców  Jabłonny i okolic na spotkanie Uniwersytetu III Wieku w poniedziałek 12 kwietnia o godzinie 15.00. Zostanie ono poświecone pamięci ofiar zbrodni w Katyniu.
13 kwietnia przypada Dzień Pamięci Ofiar Katynia. To polskie święto zostało uchwalone 14 listopada 2007 roku poprzez aklamację Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej.
Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego.
Związek Radziecki przyznał się oficjalnie do popełnienia zbrodni dopiero po pięćdziesięciu latach od dokonania mordu tj. 13 kwietnia 1990 roku, kiedy to Michaił Gorbaczow przekazał gen. Wojciechowi Jaruzelskiemu listy przewozowe NKWD z obozów w Kozielsku i Ostaszkowie oraz spis jeńców obozu w Starobielsku. Od tego dnia Dzień Pamięci obchodzono przez kilkanaście lat, jako Światowy Dzień Ofiar Katynia.
W Katyniu zginęli także żołnierze pochodzący z terenów gminy Jabłonna. W najbliższy poniedziałek ich pamięci oraz pamięci innych ofiar zostanie poświęcone spotkanie w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Jabłonnie. Rozpocznie się ono o godz. 15.00. od pokazu filmu „Las katyński”. W drugiej części odbędzie się wykład Jerzego Gołębiowskiego pt. „O miejscach straceń polskich żołnierzy w Katyniu i Miednoje”. Spotkanie zamkną wspomnienia Jerzego Wądołkowskiego o jego ojcu – oficerze zamordowanym w Katyniu.

(źródło: UG Jabłonna, foto: Dziennik.pl)

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "O zbrodni katyńskiej na Uniwersytecie III wieku w Jabłonnie"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *