O sporcie! Rozrywko bogów!

foto: UM Legionowo

Te słowa zabrzmiały podczas wykładu „Spotkania z Olimpijczykami” w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Legionowie 25 września z ust Krzysztofa Zuchory. Znanego poety, krytyka, eseisty, pedagoga. Autora książek poświęconych sportowi. Jak sam kilka razy podkreślał słowami „kalokagathos” – (piękny i dobry), w sporcie liczy się sportowe zachowanie, nie tylko piękne stroje, nowoczesne sprzęty i obiekty.

foto: UM Legionowo

Pan docent przez ponad półtorej godziny czarował młodzież opowiadając o swoich przeżyciach i przemyśleniach, wtrącając między wiersze niezliczoną liczbę anegdot. Uczniów chwyciła za serce opowieść o niewidomym skoczku, który lata temu wygrał złoty medal na zawodach w Lublinie. Dzięki temu wydarzeniu wszyscy mieli okazję wysłuchać wzruszającego wiersza zadeklamowanego przez pana Zuchorę na cześć tego niebywałego wyczynu.

niewidomy
bije rekord świata w skoku wzwyż

chciałem dać mu na ten krótki czas
swoje oczy

powiedział ze nie chce
zna każdy krok na pamięć
i może skakać z zamkniętymi oczami

raz dwa trzy cztery pięć
i wzniósł się w przestrzeń

zanim dotknął stopą ziemi
wszyscy już wiedzieli
wcześniej niż on że rekord padł

ogłuszony brawami
ręką ostrożnie dotykał poprzeczki
jakby cała była z ognia

odkrywca Nieznanej Ziemi
światu wyznaczający wzrost

dałem mu wtedy na zawsze
moje serce

ucieszył się
lecz po chwili mi je oddał

lepsze niż przedtem

Historie o amerykańskiej biegaczce biegnącej w maratonie, która dobiegła do mety ostatkiem sił, oraz o maratończyku, który po utraceniu obu nóg pokonał cały dystans na własnych rękach, miały uczniom ukazać jedno – piękno i ducha prawdziwego sportu. Prawdziwego i szlachetnego, pełnego czystych zachowań i wzorców powstałych tysiące lat temu na macierzystej ziemi – Grecji.
Nasz Gość poruszył też aspekt tylko pozornie odchodzący od tematu sportu. Dotyczył on szkolnictwa, tego, jak nauczana jest współczesna młodzież, o tym, iż jeśli nie jesteśmy w stanie czegoś dokonać mimo bardzo dużych chęci, to nie powinniśmy się do tego zmuszać – „Odbywa się to kosztem radości życia” – stwierdza. Odniósł się do tegorocznej olimpiady, podkreślał, że nie możemy rozliczać sportowców za tak małą liczbę przywiezionych medali, ponieważ oni będąc na miejscu zrobili pracę, która była szczytem ich możliwości danego dnia i momentu. Nie powinniśmy rozdzielać medali pomiędzy Olimpiadę a Paraolimpiadę, mimo iż sukces paraolimpijczyków przyćmił sukces olimpijczyków, to wszyscy dali z siebie wszystko.
„Wszystko co dzieje się na boisku – powinno przynosić wam radość” – słowa te można odnieść również do zwykłej codzienności i do gry „fair play”.

Na koniec Autor podarował szkolnej bibliotece kilka swoich dzieł. Jestem przekonany, iż wykład ten dał swoją formą i przekazem wiele do myślenia młodzieży, a już na pewno wszyscy zapamiętają słowo „kalokagathos,” które ważne jest w sporcie, jak i w codziennym życiu.

W spotkaniu uczestniczyli również zaproszeni uczniowie I b klasy sportowej z Gimnazjum Nr 5, Kamil Wielgołaski 3 A LO ZSO Nr 2 w Legionowie oraz realizator olimpijskiego projektu Witold Andrzej Domaszewiczb 25.09.2012 r

/UM Legionowo/

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "O sporcie! Rozrywko bogów!"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *