Reklama

Legio Edu

O fundamentach dobrego wychowania, czyli lekcja savoir-vivre’u w “Konopnickiej”.

Reklama

W piątek (17.10) w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Legionowie odbyły się warsztaty z p. Leszkiem Kazimierskim, absolwentem szkolenia konsularno-dyplomatycznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, autorem publikacji z zakresu autoprezentacji i savoir-vivre’u, ekspertem wielu programów radiowych i telewizyjnych.

Reklama

W życiu najważniejszy jest szacunek do siebie samego siebie, swoich wartości oraz drugiego człowieka. Bo do tego w gruncie rzeczy sprowadza się savoir-vivre. Do szacunku właśnie. Te słowa napisał w przedmowie do swojej książki “Współczesny savoir – vivre” p. Leszek Kazimierski, a przekonali się o tym 17 października uczniowie klas: 1b, 1e, 1g, 2a 2b, 2f i 3b LO im. M. Konopnickiej, którzy wzięli udział warsztatach dotyczących savoir – vivre’u poprowadzonych przez autora.

Program zajęć był bardzo bogaty. Młodzież mogła poznać zasady protokołu i dowiedzieć się, jak godnie reprezentować szkołę, jak poprawnie przedstawiać siebie i innych, czy jak tytułować ważne osobistości. Nie zabrakło też informacji na temat zachowania przy stole, kultury jedzenia i picia oraz obowiązków gospodarza i gościa. Kolejnym kręgiem tematycznym poruszanym podczas warsztatów była kwestia ubioru, odpowiednie jego dostosowanie do sytuacji czy właściwy dobór dodatków. Największe zainteresowanie wzbudził jednak ostatni moduł szkolenia dotyczący najczęściej popełnianych gaf i tego, jak sobie z takimi sytuacjami radzić. Uczniowie zapytani po warsztatach o wrażenia jednogłośnie odpowiedzieli, że takie zajęcia są potrzebne.

Uważam, że warsztaty savoir-vivre’u są potrzebne młodym ludziom. Niewielu z nas umie – choć wydaje się to banalnie proste – przedstawić się i przywitać – mówi Julia z kl. I
Dzisiejsza młodzież często nie zna lub nie respektuje zasad dobrego zachowania. Ważne było więc uświadomienie uczniom ich znaczenia oraz przedstawienie wszystkiego w przystępny sposób – dodaje Ania, również z klasy I.

I chociaż w gronie uczestników warsztatów znaleźli się też tacy, którzy omawiane zagadnienia doskonale znali, to w trakcie trwania szkolenia okazywało się, że jednak wszystkiego nie widzą.- Szczerze mówiąc, przychodząc na warsztaty savoir – vivre’u nie spodziewałam się czegoś nowego. Ku mojemu zdumieniu wyszłam z wykładu ze świadomością, że połowy z omawianych zasad nie wiedziałam. Szczególnie zaskoczyła mnie zasada doboru koszuli do pory roku – wspomina Magda.

Na inne aspekty warsztatów zwrócili uwagę uczniowie klas starszych. Trzecioklasistów czeka w tym roku matura, potem studia i praca. Jak sami zauważyli, przedstawiona na szkoleniu wiedza na pewno przyda im się podczas pierwszych rozmów rekrutacyjnych, dlatego pomysł takiej lekcji dobrego wychowania uznali za “udany i trafiony”. Jak powiedział jeden z uczniów: tego typu zajęcia są bardzo pomocne dla młodzieży wkraczającej w dorosłe życie, ponieważ zasady obowiązujące w “wielkim świecie” są dla nas często nieodgadnione, a poleganie na wiedzy opartej na domysłach czy zasłyszanych radach bywa czasami zgubne.

Nikt nie jest doskonały i nie zachowuje się perfekcyjnie, ale dzięki takim warsztatom, jak te poprowadzone przez p. Leszka Kazimierskiego można to zmienić. Przekazana przez prelegenta wiedza wszystkim na pewno się przyda.

/Renata Kamińska – L.O. im. M. Konopnickiej w Legionowie/

Tagi
Może zainteresuje Cię także...

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close