ReklamaArtykuł SponsorowanyDobrze Wiedzieć!

O czym warto pamiętać, przygotowując się do rozwodu? – 3 ważne sprawy

Reklama

Decyzja o rozwodzie nigdy nie jest łatwa, ale po jej podjęciu trzeba zadbać o to, aby wszystko przebiegło sprawnie. O czym warto pamiętać, żeby wszystko obyło się bez komplikacji?

Reklama

1. Jak zorganizować opiekę nad dziećmi?
2. Kiedy można starać się o alimenty od współmałżonka?
3. Jak podzielić wspólny majątek?

Przed złożeniem w sądzie pozwu rozwodowego warto dobrze przygotować się do sprawy. Przede wszystkim trzeba podjąć decyzję czy chcemy rozwodu bez orzekania o winie, co jest najszybszym sposobem na rozwiązanie małżeństwa, czy też żądamy orzeczenia o winie drugiej strony. W drugim przypadku trzeba zgromadzić dowody, które wykażą winę współmałżonka. O czym jeszcze warto pamiętać?

Jak zorganizować opiekę nad dziećmi?

Jeśli małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci to sprawa rozwodowa musi obejmować również ich sytuację. Trzeba podjąć decyzję, z kim będą mieszkać dzieci, jak mają wyglądać kontakty z drugim rodzicem oraz ustalić kwotę alimentów. Przede wszystkim trzeba zdecydować, czy władza rodzicielska ma przysługiwać obojgu rodzicom czy tylko jednemu. Wtedy drugi z rodziców powinien mieć ją ograniczoną lub być jej całkowicie pozbawiony. Trzeba też zadbać o szczegółowe rozpisanie kontaktów z dziećmi, wraz z terminami. Dopuszczalne jest stosowanie opieki naprzemiennej, ale musi ona zostać szczegółowo rozpisana i wymaga zgody obojga rodziców. Należy też wskazać wysokość żądanych alimentów i uzasadnić tę kwotę. Musi ona uwzględniać faktyczne potrzeby dzieci i nie może być oderwana od rzeczywistości.

Kiedy można starać się o alimenty od współmałżonka?

Alimenty dotyczą nie tylko dzieci. W pozwie rozwodowym strona może żądać na siebie alimentów od drugiego małżonka. Taki wniosek może złożyć małżonek, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozpadu małżeństwa, a znajduje się w niedostatku. Od małżonka, który został obarczony wyłączną winą za rozpad małżeństwa, można żądać alimentów również wtedy, gdy nie znajdujemy się w niedostatku. Wystarczy, że rozwód wiąże się z istotnym pogorszeniem sytuacji materialnej strony niewinnej.

Jak podzielić wspólny majątek?

W wyroku sądowym sąd może podzielić majątek wspólny małżonków. Jest to jednak możliwe, tylko w sytuacji gdy przeprowadzenie podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu.

– W praktyce jest to możliwe wtedy, gdy strony są zgodne co do rozdzielenia majątku. Najlepiej wcześniej ustal ze współmałżonkiem, co wchodzi w skład waszego majątku i jak chcecie to podzielić – radzi adwokat. Warszawa, jak i inne miasta mogą mieć długi czas oczekiwania na wyrok, dlatego odpowiednie przygotowanie się do sprawy rozwodowej, zapobiegnie jej przedłużeniu. W pozwie można też żądać rozstrzygnięcia o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania na czas wspólnego zamieszkania w nim rozwiedzionych małżonków.

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close