NSA: Skarbówka nie mogła zająć kont Mazowsza

Fot. freeimages.com

W kwietniu tego roku Ministerstwo Finansów zajęło konta Mazowsza, ściągając z nich niezapłaconą ratę „janosikowego”. Okazuje się jednak, że nie było do tego podstaw prawnych . W czerwcu stwierdził tak Wojewódzki Sąd Administracyjny, a następnie w sierpniu potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny, który oddalił tym samym zażalenie ministerstwa. Władze Mazowsza żądają teraz, aby Ministerstwo Finansów oddało bezprawnie zabrane środki.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w czerwcu stwierdził, że Ministerstwo Finansów bezprawnie ściągnęło z kont Mazowsza 60 mln zł. Resort złożył  więc zażalenie na to orzeczenie i sprawa trafiła do kolejnej instancji – Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ten jednak pod koniec sierpnia potwierdził, iż rozstrzygnięcie WSA było prawidłowe i tym samym oddalił zażalenie ministerstwa. W uzasadnieniu NSA wyraźnie potwierdza, że nie było podstaw prawnych do ściągnięcia grudniowej raty „janosikowego”.

NIE dla egzekucji, która może wywołać szkodę

W uzasadnieniu wyroku czytamy: „Naczelny Sąd Administracyjny podziela stwierdzenie Sądu I instancji, że Województwo Mazowieckie wykazało, iż wykonanie decyzji może spowodować znaczną szkodę oraz trudne do odwrócenia skutki. Konieczność wydania z budżetu 55 112 112 zł, spowodowałaby znaczne zakłócenie w finansach województwa skutkujące dokonaniem w tym zakresie istotnych przesunięć środków przeznaczonych na realizację zaplanowanych w budżecie działań. Środki przewidziane w budżecie mają zgodnie z nim zostać wydane na realizację funkcji województwa, w tym na realizację celów na rzecz mieszkańców. Wykonanie decyzji może więc spowodować brak środków na realizację działań województwa, a w konsekwencji spowodować szkodę nie tylko jednostce samorządu terytorialnego, lecz również mieszkańcom. Wobec tego Sąd I instancji słusznie wstrzymał wykonanie decyzji”.

Żądają zwrotu pieniędzy

W konsekwencji wyroków, władze województwa zażądały zwrotu bezprawnie zabranych z kont Mazowsza pieniędzy, czyli 60 mln zł, z czego aż 3,4 mln zł to koszty egzekucyjne. Termin zwrotu minął 15 września. Niestety, mimo niezwykle jednoznacznych rozstrzygnięć, Ministerstwo Finansów nie zwróciło w tym terminie pieniędzy Mazowszu.

/UMWM, red/

Powiązane:

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "NSA: Skarbówka nie mogła zająć kont Mazowsza"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *