Zamknij

Nowy Rok coraz bliżej. Ostrożnie z fajerwerkami

07:55, 31.12.2015 Aktualizacja: 09:27, 31.12.2015
Skomentuj

Nadchodzi najbardziej oczekiwana noc - Sylwester. Większość z nas chce przeżyć ten czas w niezapomniany i huczny sposób. Warto jednak w czasie przygotowań do powitania Nowego Roku pomyśleć o zasadach bezpiecznego obchodzenia się z fajerwerkami.

W jedną noc sylwestrową odpalamy zdecydowanie najwięcej fajerwerków w ciągu całego roku. W tym czasie na terenie Unii Europejskiej dochodzi do kilkuset poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych. Przyczyną większości jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją. Policjanci na bieżąco sprawdzają punkty handlowe oferujące fajerwerki i interweniują w sytuacjach naruszania zakazu ich używania.

Sprawdź, zanim kupisz

Petardy, rakiety, pochodnie, rzymskie ognie są nieodłącznymi elementami sylwestrowej zabawy. Powinny być jednak kupowane z rozsądkiem.

Przed zakupem materiałów pirotechnicznych powinniśmy sprawdzić, czy obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych (pęknięcia, przerwania, wgniecenia czy wybrzuszenia). Wyrób, który jest przeznaczony do pionowego ustawienia na podłożu lub wkopania w ziemię powinien być tak wyposażony, by utrzymał pozycję w trakcie odpalania. Petarda przeznaczona do trzymania w dłoni powinna posiadać uchwyt zapewniający bezpieczne utrzymanie podczas palenia. Obowiązkowo, w zestawie z fajerwerkami powinna znajdować się instrukcja obsługi w języku polskim.

Fajerwerki od lat 18

Sprzedaż niepełnoletnim fajerwerków lub petard jest przestępstwem, za które grozi kara nawet do 2 lat więzienia. Materiały te zawsze powinny być odpalane pod nadzorem osób dorosłych.

Ostrzegają przed fajerwerkami

Policjanci przypominają, że wybuchająca nagle petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale także poważniejsze uszkodzenia ciała np. utratę wzroku, palców lub całej ręki. W pomieszczeniach zamkniętych oraz w pobliżu obiektów narażonych na pożar nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych. Jeśli natomiast po odpaleniu fajerwerku lub wypaleniu lontu okaże się, że nie eksplodował, przynajmniej przez 15 minut nie podchodźmy do  niewybuchu. Po tym czasie ryzyko niekontrolowanej eksplozji jest praktycznie zerowe. Multimedia: Policja /red, policja.pl/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%