Reklama
MazowszeNajważniejsze

Nowy Dwór Maz.: Uratują Garnizonowy Klub Oficerski przed ruiną?

Nowodworscy radni wyrazili zgodę na kupno zabytkowego gmachu Garnizonowego Klubu Oficerskiego położonego w Modlinie Twierdzy. Miasto przejmie niszczejący budynek od Agencji Mienia Wojskowego za 730 tysięcy złotych.  Wartość rynkową nieruchomości oszacowano na ponad 3,6 mln złotych. 

Reklama

fot. Rado-NDM,CC-BY-SA 3.0 , fotopolska.eu, Budynek GKO, fot. Rado-NDM,CC-BY-SA 3.0 , fotopolska.eu

Położony w Modlinie Twierdzy Garnizonowy Klub Oficerski (GKO) zostanie przejęty przez Nowy Dwór Mazowiecki za 730 tysięcy złotych. Dotychczasowy właściciel obiektu, Agencja Mienia Wojskowego, udzieli miastu bonifikaty na zakup nieruchomości w wysokości 80%. Ze względu na udzieloną „zniżkę” miasto będzie zobligowane spełnić określone warunki (gmina może wykorzystać nieruchomość na realizację zadań gminnych m.in. z zakresu kultury). W związku z tym nowodworscy radni musieli wyrazić zgodę na obciążenie zakupionego obiektu hipoteką o wartości ponad 4 milionów złotych. Decyzja została podjęta na sesji, która odbyła się we wtorek (8.04). Obciążenie ma zabezpieczyć ewentualne roszczenia Agencji Mienia Wojskowego z tytułu niedotrzymania warunków udzielonej bonifikaty.

Nowodworski ratusz od dłuższego czasu starał się kupić niszczejący od kilku lat obiekt, aby uratować zabytek od całkowitej ruiny. Niestety już teraz wiadomo, że remont GKO będzie kosztował dużo więcej, niż jego wartość rynkowa. Na ten cel miasto będzie szukało zewnętrznych źródeł finansowania.

Miasto przejmie budynek na jesieni?

Nowy Dwór Mazowiecki przejmie Garnizonowy Klub Oficerski prawdopodobnie na jesieni bieżącego roku. Jak powiedziała Aneta Pielach-Pierścieniak z nowodworskiego ratusza– na razie burmistrz będzie negocjował z Agencją Mienia Wojskowego formę płatności za nieruchomość, gdyż urzędnikom zależy na ratalnej formie zapłaty.

Nie wiadomo jeszcze dokładnie, jak zakupiony budynek będzie wykorzystany. Może tu zostać utworzona np. biblioteka, instytucja kultury lub instytucja zajmującą się ochroną zabytków.

Luksusowy klub dla oficerów

Garnizonowy Klub Oficerski wybudowano na początku XX wieku jako obiekt przeznaczony dla komendantury i kadry oficerskiej Twierdzy. W holu neogotyckiego gmachu znajdują się dwuskrzydłowe, marmurowe schody, wyposażone w oryginalną balustradę. Na pierwszym piętrze GKO mieszczą się dwie sale reprezentacyjne, które są bogato zdobione sztukaterią naścienną. W sali kinowo-teatralnej obiektu zachowały się oryginalne kryształowe żyrandole, zwieńczone carskimi koronami. Na początku XX wieku budynek GKO był najnowocześniejszym obiektem twierdzy. Gmach – jako jedyny w tym czasie – posiadał własne oświetlenie elektryczne oraz unikatowy system ogrzewania.

Niestety w ostatnich latach stan zabytkowego budynku bardzo się pogorszył. Teraz pojawiła się nadzieja, że zniszczony zabytek odzyska swój dawny blask.

O sprawie niszczejących zabytków w Twierdzy Modlin pisaliśmy w tej wiadomości.

/wł, LOT Trzech Rzek/

Tagi
Może zainteresuje Cię także...

Inne wiadomości na Legio24.pl

Jeden komentarz

  1. Najwyższy czas….Brawo Radni b.dobra decyzja , teraz trzeba przyśpieszyć przejęcie kasyna i do dzieła , mam nadzieję że nie odpuścicie. Pozdrawiam Andrzej Morawski (rodowity mieszkaniec Twierdzy).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button