Nowa ustawa o ustroju Warszawy: Samorządowcy chcą konsultacji, nie wykluczają również referendum

Roman Smogorzewski, prezydent miasta Legionowo, Fot. UM Legionowo

Ponad 300 samorządowców z podwarszawskich gmin i powiatów, dotkniętych zaproponowaną przez posłów Prawa i Sprawiedliwości ustawą o ustroju miasta st. Warszawy, spotkało się w poniedziałek (6.02) w legionowskim ratuszu. Konkluzją z ponad godzinnego spotkania jest stanowisko podkreślające konieczność przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami i związkami międzygminnymi – czytamy w komunikacie wydanym po spotkaniu przez Urząd Miasta Legionowo.

Jak informuje legionowski ratusz, do Legionowa przyjechali przedstawiciele m.in. Wołomina, Nowego Dworu Mazowieckiego, Piaseczna, Lesznowoli, Prażnowa, Tłuszcza, Ożarowa Mazowieckiego, Milanówka, Grodziska Mazowieckiego, Błoni, Baranowa, Izabelina, Starych Babic, Mińska Mazowieckiego, powiatów godziskiego, piaseczyńskiego, otwockiego i wielu, wielu innych. Nie zabrakło burmistrza pominiętej w ustawie Podkowy Leśnej. Do Ratusza zawitał wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, a także posłanka Nowoczesnej, Kamila Gasiuk – Pihowicz.

Smogorzewski: Zapowiedzi cudownej komunikacji są kłamstwem. Będzie informator dla mieszkańców

– Jak wchodziłem na mównicę jeden z dziennikarzy powiedział „Sasin się wycofał. Wygraliście”. Myślę, że jeszcze nie wygraliśmy. Pan poseł Sasin mówił, że na razie się wycofuje. Myślę, że zauważył jak wielkie emocje, poruszenie i oburzenie wywołali tym swoim, z nikim nie konsultowanym, projektem i postanowił trochę się wycofać. Na razie. My zamierzamy jednak nadal działać. Napiszemy i pokażemy prawdę naszym mieszkańcom. Chcemy wydać wspólny informator, który przedstawi rzetelnie, opierając się na liczbach i wyliczeniach, rzeczywistość jaka nastąpi po wprowadzeniu tej ustawy. Pokażemy, że te obietnice o cudownej komunikacji bez pieniędzy są kłamstwami – mówi prezydent Roman Smogorzewski.

Samorządowcy ze sobą współpracują. Legionowo wzorem Warszawy ogłosi referendum?

Zebrani na spotkaniu samorządowcy podkreślali, że od lat współpracują ze sobą, mają także wspólną podwarszawską inicjatywę – ZIT. Powiaty współpracują z gminami i między sobą. Mają wiele inicjatyw, pozyskują pieniądze z Unii Europejskiej. Ustawa zakłada jednak likwidację funkcjonujących od 18 lat powiatów.

– Samorządność to ogromna wartość. Chcemy mieć wpływ na to, co dzieje się wokół nas, a nie być petentem u klamki prezydenta miasta stołecznego Warszawy. Samorząd jest blisko mieszkańców, sztuczny twór mający pod sobą prawie 3 mln osób nie będzie sprawnie zarządzał ważnymi dla nich kwestiami, takimi jak np. droga w Skierdach czy na Łajskach, a takimi drogami ma się zajmować miasto stołeczne Warszawa – mówił prezydent Smogorzewski, dodając, że duża część gmin chce oddać głos swoim mieszkańcom i przeprowadzić referenda w sprawie zmian. – Także w Legionowie będziemy mieli w środę sesję w tej sprawie -mówi Roman Smogorzewski.

Powstanie alternatywny projekt ustawy?

Niewykluczone, że zostanie powołany wspólny zespół w celu wypracowania alternatywnego projektu, czy w celu pracy nad projektem związku komunalnego, który mógłby wypełniać funkcje zawarte w projekcie PiS, ale na zasadach samorządnych i na zasadzie dobrowolności, a nie narzucania woli przez grupę posłów pochodzących z Chrzanowa, Sieradza czy Nowego Sącza.

Zgodnie z propozycją PiS miasto stołeczne Warszawa swoim zasięgiem objąć ma gminę Warszawa oraz 32 inne gminy (lub 33, jeśli wliczyć znajdującą się na tym terenie Podkowę Leśną): Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka.

Projekt ten krytykuje zdecydowana większość samorządowców z prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz na czele – przypomina legionowski ratusz.

Siła solidarności

– Dawno nie było takiego poruszenia, jedności, zaangażowania wszystkich zainteresowanych. Do Legionowa przyjechali także przedstawiciele gmin, które nie zostały ujęte w projekcie, a czują się częścią swoich powiatów. Cieszymy się, że Legionowo, które ma piękną, patriotyczną nazwę, po raz kolejny stanęło na wysokości zadania i powiedziało stop zabieraniu lokalnej wolności Polakom, zabieraniu samorządności, która od 27 lat sprawnie zarządza najważniejszymi dla mieszkańców sprawami – podsumował prezydent Smogorzewski, dziękując jednocześnie wszystkim za przybycie do Legionowa.

/red. na podst. komunikatu UM Legionowo/

8 razy komentowano artykuł "Nowa ustawa o ustroju Warszawy: Samorządowcy chcą konsultacji, nie wykluczają również referendum"

 1. AGNIESZKA | 16/02/2017, godz. 01:55 |

  A Kopernik był z Torunia..

 2. @Beata – nikt NIE CHCE przyłączyć Legionowa do Warszawy! Skąd takie bzdury wytrzasnęłaś? Chodziło o połączenie wszystkich powiatów wokół Warszawy w jeden duży. Smogorzewski dobrym włodarzem? Powiem Ci tak: g… nie śmierdzi dopóki się go nie rozgrzebie. Idąc Twoim tokiem rozumowania, to właśnie nie warto tego g… sprzątać bo jeszcze ktoś przyjdzie i zrobi w to miejsce nowe, tyle tylko, że zostawiając stare, nigdy niczego nie zmienimy.

 3. “A Smogorzewski jest dobrym włodarzem i martwcie się tym kto po nim przyjdzie..”

  Boże że wam się jeszcze chce uprawiać tak naiwną propagandę

 4. urodzilam się w Warszawie,do 30 lat jestem legionowskim słoikiem i niech tak zostanie.Po co chcą powiększyć stolicę? a no po to aby miastom takim jak Legionowo zabrać pieniądze i załatać nimi dziury budżetowe warszawki.Rzucą nam jakieś ochłapy poobiecują icieszcie się żeście stołecznikami.A ile będzie kosztowała wymiana dokumentów,tablic i innych rzeczy związanych ze zmianami adresowymi?A Smogorzewski jest dobrym włodarzem i martwcie się tym kto po nim przyjdzie..

 5. Kwiatkowski z Legionowa | 09/02/2017, godz. 09:28 |

  Odchodzą już chłopcy z naszego legionowskiego pueblo – dogęszczonego i zasmogowanego – i krzyż wam na drogę !!! Teraz bierzecie się do roboty ??? Trochę za późno, ustawa was zmiecie. Wcześniej nie interesował was smog, korki na ulicach, likwidacja terenów zielonych, brak szpitala, utrudnienia komunikacyjne, kładki, szlabany….. Nowe władze was wyreczą, a wy śpijcie dalej i niech wam przyśni się warszawska syrenka….. Good bye chłopaki !!!!

 6. Szkoda że tak sprawnie i szybko nie pracują, kiedy gra nie toczy się o ich stołki.

 7. grzeczny_m | 07/02/2017, godz. 20:05 |

  @Pluto, i to jest właśnie problem – pomimo że pomysł włączenia części powiatu do granic Warszawy w moim mniemaniu jest wybitnie złym pomysłem to część ludzi go poprze tylko na złość Smogorzewskiemu.
  Odnoszę wrażenie że każde wybory to głosowanie przeciwko komuś, bez patrzenia przez pryzmat korzyści i strat…

 8. Mam ambiwalentne podejście do tego pomysłu, samo przyłączenie Legionowa do Warszawy mi się nie podoba, ale podoba mi się, że Smogorzewski kolesie prawdopodobnie stracą wpływy. Tyłek im się pali i kombinują w trybie pilnym

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *