Nowa praca z umową na okres próbny. Co robić i jak, aby została przedłużona?

Fot. pixabay.com/CC0 Public Domain

Jest! Udało się! Masz w końcu nową, wymarzoną pracę, ale niestety z krótką umową na okres próbny. To czas wielkiej niepewności. Nie dość, że musisz odnaleźć się w nowym miejscu, to jeszcze powinieneś zrobić wszystko, aby umowa z pracodawcą została przedłużona. Są sposoby na to, aby zminimalizować ryzyko straty nowej posady. Kilka z nich polecają nowo zatrudnionym dziennikarze Portalu Pracuj.pl.

Jeśli nowa praca przypadła Ci do gustu i zamierzasz związać się z firmą na dłużej, musisz przejść przez tak zwany okres próbny, trwający najczęściej od 3 do 6 miesięcy. W tym czasie nowy pracodawca uważnie będzie obserwował nie tylko jak pracujesz, ale także umiejętność porozumiewania się ze współpracownikami i inne przydatne w firmie cechy Twojego charakteru. Od wyników tej obserwacji zależy, czy umowa z Tobą zostanie przedłużona, czy też będziesz zmuszony szukać pracy po raz kolejny. Możesz jednak postarać się, aby wrażenia związane z Twoją osobą były jak najlepsze. Jest na to kilka sposobów, które polecają dziennikarze największego polskiego portalu poświęconego rynkowi pracy – Pracuj.pl.

Po pierwsze – bądź sobą! Brzmi trywialnie? Oczywiście, ale pamiętaj, że udawanie kogoś innego i tak szybko wychodzi na jaw. Pozostaje wstyd i brak zaufania, to nie wróży dobrze karierze.

Po drugie – nie zadzieraj nosa. Nikt nie lubi osób wywyższających się. Patrzenie na nowych kolegów z góry, strofowanie ich i poprawianie nie jest mile widziane w zespole. Nie musisz udawać przesadnie skromnego, znaj swoją wartość, ale nie wywyższaj się.

Po trzecie – pytaj i uważnie słuchaj. Pytaj o wszystko, czego nie wiesz. Masz prawo nie wiedzieć wielu rzeczy o pracy w nowej firmie, a najlepszym sposobem, aby te braki uzupełnić jest dobra komunikacja z nowym zespołem. Po uzyskaniu odpowiedzi staraj się je zapamiętać lub nawet zapisać. Możesz zapytać raz, czy dwa o jedną rzecz, ale nie po raz czwarty, czy dziesiąty.

Po czwarte – zachowuj się profesjonalnie. Nie spóźniaj się, postaraj się najlepiej jak umiesz zintegrować z zespołem, bądź cierpliwy, nie daj się wciągnąć w prywatne rozgrywki i nie zrażaj się! To ostatnie jest ważne w przypadku, kiedy praca w nowej firmie rozmija się z Twoimi wyobrażeniami. Tak jest, kiedy wchodzimy do środka nowej organizacji, czy korporacji i zaczynamy ją poznawać od kuchni. Pamiętaj o starym powiedzeniu „Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma” i daj szansę sobie i nowemu pracodawcy.

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Zajrzyj na Portal Pracuj.pl.

/red/

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Nowa praca z umową na okres próbny. Co robić i jak, aby została przedłużona?"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *