Reklama

LegionowskiNajważniejsze

Nowa era książki w Legionowie

Reklama

Blisko 650 pozycji, wśród nich podręczniki akademickie, publikacje naukowe, poradniki oraz literaturę piękną mają do dyspozycji czytelnicy zarejestrowani w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Legionowie. Po otrzymaniu kodu książki można czytać w systemie on-line z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu i przez całą dobę. Nowa usługa możliwa jest dzięki zakupowi w PWN dostępu do wybranych pozycji czytelni IBUK LIBRA.

Reklama

fot. UM Legionowo

Stale powiększająca swe zbiory Biblioteka wykupiła dostęp do blisko 600 pozycji (597), otrzymała także ponad 50 dodatkowych tytułów gratis. Książki dostępne są przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, a z każdej pozycji jednocześnie może korzystać 5 osób. Nowością jest to, że książki można czytać na komputerach w Bibliotece (we wszystkich placówkach dostępnych jest 25 stanowisk komputerowych) oraz poza Biblioteką z dowolnego komputera z dostępem do Internetu, a także z tabletów i czytników książek.

Oferta dla czytelników z powiatu legionowskiego

Ibuki udostępniane są czytelnikom Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Legionowie zamieszkałym w Legionowie i w pozostałych gminach Powiatu Legionowskiego. Aby uzyskać zdalny dostęp do wirtualnych książek konieczne jest jednorazowe założenie osobistego konta myIbuk, umożliwiającego również korzystanie z zaawansowanych funkcji przystosowanych do pracy z tekstem (wyszukiwanie wewnątrztekstowe, dodawanie zakładek, zaznaczanie fragmentów tekstu, wprowadzanie własnych notatek, tagowanie fragmentów). Kody PIN wydawane są w Wypożyczalni w Bibliotece Głównej przy ul. W. Broniewskiego 7 oraz we wszystkich filiach. Pierwsze kody dostępu do serwisu z ibukami przydzielono bibliotekarzom, teraz oni wydają PINy czytelnikom, udzielają informacji i służą pomocą. Możliwe jest także korzystanie z ibuków nie będąc czytelnikiem Biblioteki i nie posiadając kodu dostępu – w Czytelni Biblioteki Głównej przy ul. W. Broniewskiego na takiej samej zasadzie jak z książek i czasopism.

Lista dostępnych tytułów, instrukcja dla użytkowników serwisu oraz instrukcja „krok po kroku” znajdują się na stronach internetowych Biblioteki, Urzędu Miasta Legionowo oraz Starostwa Powiatowego.

Wielbicieli książki „tradycyjnej” ucieszy wiadomość, że na zakup ibuków przeznaczono dodatkowe środki w wysokości 25.646 zł, nie zmniejszając puli środków przeznaczonych na książki i zbiory specjalne.

Nie tylko ibuki
W 2012 r. roku legionowska Biblioteka łącznie zakupiła zbiory biblioteczne (książki i zbiory specjalne) za 131.656,00 zł., 105.659,00 zł pochodziło z dotacji samorządowych (95.000 – gmina i 10.659 – powiat), a 26.000,00 zł z dotacji MKiDN (dotacja Ministerstwa Kultury za pośrednictwem Biblioteki Narodowej).
Na rok 2013 zaplanowano zakup zbiorów bibliotecznych z dotacji samorządowej – książek i zbiorów specjalnych (w tym audiobuków na CD, głównie w formacie MP3, adaptacji i ekranizacji książkowych na DVD, Teatru Telewizji na DVD) na poziomie roku ubiegłego. Systematycznie rozszerzana jest również oferta gazet i czasopism udostępnianych w Czytelni Biblioteki Głównej – obecnie czytelnicy mają do dyspozycji 109 tytułów prasy.

Książki w legionowskich placówkach wypożycza ponad 9 tysięcy osób (czytelnicy zarejestrowani). Ponadto mieszkańcy, którzy nie są zarejestrowani jako czytelnicy, korzystają na miejscu z księgozbiorów, prasy, stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu i od stycznia 2013 r. z ibuków.

Co to jest ibuk?
Ibuk.pl to pierwsza i największa w Polsce czytelnia on-line podręczników akademickich i książek naukowych, a także poradników i literatury pięknej w języku polskim. Po wykupieniu przez Bibliotekę dostępu do wybranych publikacji z katalogu, czytelnicy otrzymują możliwość bezpłatnego czytania ich w sieci.
Baza libra.ibuk.pl zawiera elektroniczne wersje książek publikowanych przez najważniejsze polskie wydawnictwa m.in.: PWN, PWN/MIKOM, WNT i WKiŁ.

/UM Legionowo/

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close