Zamknij

Niknące obrazy Legionowa. Wspomnienia o mieście, którego już nie ma...

13:06, 11.08.2020 Aktualizacja: 13:07, 11.08.2020
Skomentuj

Bieżący rok, mimo trwającego blisko trzy miesiące zamknięcia instytucji z powodu pandemii, dla bibliotekarzy z Miejskiej Biblioteki Publicznej jest bardzo pracowity. A to za sprawą trzech dużych projektów, których realizacja już się rozpoczęła. Jednym z nich są "Niknące Obrazy" - projekt, dzięki któremu poznajemy Legionowo, którego już nie ma...



"Niknące obrazy", to projekt, który dofinansowano ze środków "Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022". Jest on poświęcony historii Legionowa w kontekście stulecia nadania mu nazwy - czytamy w komunikacie wydanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną.

W ramach realizacji projektu odbyło się już szkolenie dla bibliotekarzy i edukatorów poprowadzone przez przedstawicielkę Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna, dotyczące metod pracy umożliwiających pozyskiwanie wspomnień oraz opowieści mieszkańców miasta. Udało się już nagrać kilka wspomnień, ale wciąż każdy legionowianin czy legionowianka może zgłosić się do bibliotekarzy i dołożyć swoją opowieść do mówionego archiwum.

- Szukamy anegdot dotyczących początków miasta, przeprowadzek, ciekawych wydarzeń - wszystkiego, co przyczyni się do odtwarzania historii ludzi mieszkających w Legionowie. Mamy już pierwsze nagrania: pan Tadeusz Szulc podzielił się z nami wspomnieniami m.in. dziecięcych zabaw, a pani Basia - bibliotekarka, opowiedziała, jak chodziło się dawniej na grzybobranie, gdzie jeździło się zimą na sankach. Takie "małe historie" mają ogromną wartość - mówi Karolina Błaszczak-Modzelewska, zastępca dyrektora Biblioteki.

Wspomnienia to nie wszystko, będą także warsztaty


W planach na wrzesień są warsztaty rodzinne, podczas których powstaną domki-lampiony. Pomysł na ich przygotowanie nawiązuje do XIX-wiecznego zwyczaju pokazywania "niknących obrazów" z latarni magicznej przy okazji celebracji ważnych rocznic narodowych i jubileuszy. Lampiony posłużą jako rekwizyty w spektaklu-słuchowisku, który zostanie przygotowany z chętnymi mieszkańcami Legionowa na 102. rocznicę zdobycia koszar przez wojsko polskie. Wtedy będzie można również zobaczyć wystawę "Pierwsze dni niepodległości" z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Retro-fotografie będą z kolei świetnym materiałem porównawczym podczas spacerów po Legionowie. Archiwa powstałe w trakcie projektu wzbogacą biblioteczkę regionalną i będą w przyszłości dostępne dla czytelników i badaczy.

/red./

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%