Reklama

Legionowska Akademia JazdyLegionowskiWiadomości

Nigdy nie prowadzę pod wpływem … pasażerów – #JestemAutoAsertywny

Reklama

W sieci szkół nauki jazdy tygodnika AutoŚwiat trwa ogólnopolski cykl warsztatów edukacyjnych, których celem jest nauka asertywnych postaw w samochodzie. Odpowiedzialne, asertywne zachowanie powinno dotyczyć zarówno kierowcę jak i pasażerów – zgodnie mówią instruktorzy, którym wtórują policjanci ruchu drogowego. W Legionowie warsztaty będą organizowane w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 oraz w Powiatowym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych. Tym samym stolica powiatu legionowskiego dołączyła do 20 innych miast w Polsce.

Reklama

Z raportów policji wynika, że młodzi kierowcy, w wieku 18-24 lat są sprawcami ok 20 % wypadków. Cechuje ich, z jednej strony brak umiejętności i doświadczenia, z drugiej zaś, nadmierna skłonność do ryzyka, przy równoczesnym przecenianiu swoich umiejętności. Statystyki policji nie podają jednak szczegółowych danych dotyczących okoliczności wypadków. Brak jest informacji o tym ile osób przebywało w samochodzie oprócz kierowcy, czy byli pod wpływem alkoholu i w jaki sposób zachowywali się pasażerowie. Właśnie problem wpływu pasażerów na kierowcę, rozproszenie oraz alkohol, a także nadmierna prędkość są głównymi tematami kampanii edukacyjnych adresowanych do młodzieży w wielu krajach. W Polsce temat „presji z tylnego siedzenia“ podobnie jak „rozpraszaczy“ był do tej pory pomijany w kampaniach edukacyjnych adresowanych do młodych osób.

Celem warsztatów organizowanych w ramach akcji AutoAsertywni jest uświadomienie kierowcy i pasażerom współodpowiedzialności za to co dzieje się z samochodem. Pasażerowie mogą mieć zarówno pozytywny wpływ na kierowcę – wspierać go i pomagać, ale mogą również swoim zachowaniem – w sposób bezpośredni przyczynić się do wypadku. AutoAsertywność w przypadku kierowców to umiejętność stawiania granic np. nietrzeźwym pasażerom. – Swoją kampanią pragniemy przybliżyć zachowania, które pomogą młodym osobom podkreślić własną rolę w samochodzie, uzmysłowić im odpowiedzialność za siebie, pasażerów i innych użytkowników ruchu drogowego – mówi Paweł Tomaszek – dyrektor Akademii Auto Świat

W Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii i wielu innych krajach, pomijany do niedawna problem presji rówieśniczej w odniesieniu do „świeżo upieczonych“ kierowców, stał się obiektem wzmożonego zainteresowania. Przeprowadzono badania dotyczące wpływu obecności rówieśników w samochodzie na częstotliwość podejmowania ryzykownych działań przez młodych kierowców. Poruszono także zagadnienie asertywności pasażerów względem praktykowania zachowań niebezpiecznych przez kierowców.

Wyniki tych badań są zaskakujące. U.S. Department of Transportation* podaje, że częstotliwość wykonywania manewrów uważanych za zagrażające ruchowi drogowemu wzrasta z 5,7% – kiedy kierowca jest sam, do nawet 15,5% – gdy prowadzi w towarzystwie dwóch lub więcej pasażerów w zbliżonym wieku. Zupełnie inaczej zachowują się młodzi kierowcy w towarzystwie osób starszych.

Akademia Auto Świat jako pierwsza instytucja w Polsce zajmuje się tematyką asertywności w samochodzie. Do tej pory zorganizowała szkolenia w ok. 50 szkołach na terenie całego kraju. Warsztaty te cieszyły się zainteresowaniem kadry nauczycielskiej oraz młodzieży. Oprócz przeprowadzanych warsztatów, na potrzeby akcji została uruchomiona strona internetowa (www.akademia.autoswiat.pl/autoasertywni), gdzie opracowano dekalog asertywnego kierowcy i pasażera oraz, w formie quizu, istnieje możliwość sprawdzenia swoich asertywnych predyspozycji. Na stronie znajdują się również materiały poświęcone bezpieczeństwu młodych kierowców.

Partnerem medialnym akcji jest tygodnik Auto Świat, Fakt oraz Noizz.pl

Akademia Auto Świat – pierwsza w Polsce sieć nowoczesnych szkół nauki jazdy

Akademia powstała z inicjatywy i pod patronatem marki Auto Świat – największego magazynu motoryzacyjnego w Polsce. Wszystkie ośrodki tworzące Akademię szkolą według tej samej, autorskiej metody – Tracking Progress Methodology. Wykorzystuje ona narzędzia, jakie dają psychologia i metodyka nauczania. Jednym z fundamentów działalności szkół jest bezpieczeństwo i nauka bezpiecznych zachowań na drodze. Program Auto Asertywni wpisuje się w misję szkół – szkolenia dobrych i świadomych kierowców.

Szczegółowych informacji na temat warsztatów w powiecie legionowskim udziala: Paweł Tomaszek, [email protected] – tel. 606 600 001 oraz Maciej Janczak – tel. 501 868 548, [email protected]

/red/

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close