Nieporęt: Wójt chce wyrzucić sportowców znad Zalewu? List otwarty żeglarzy do władz gminy

Baza W-MOZŻ, Fot. Warszawsko-Mazowiecki Okręgowy Związek Żeglarski

Kilka dni temu do naszej redakcji dotarł wzruszający i pełen emocji list żeglarzy-sportowców, w tym olimpijczyków zaniepokojonych działaniami wójta gminy Nieporęt Sławomira Mazura. Zdaniem autorów listu wójt Mazur próbuje siłą wyrzucić bazę Warszawsko-Mazowieckiego Okręgowego Związku Żeglarskiego z zajmowanego od 1963 roku miejsca powołując się na wątpliwą prawnie umowę z 2001 roku. – To będzie katastrofa dla polskiego żeglarstwa sportowego – piszą zrozpaczeni zawodnicy i proszą o pomoc media. List otwarty publikujemy w całości poniżej:

LIST OTWARTY POLSKICH ŻEGLARZY (W TYM OLIMPIJCZYKÓW) SPORTOWYCH I TRENERÓW O RATOWANIE SZKOLENIA MŁODZIEŻY NAD ZALEWEM ZEGRZYŃSKIM

Złoty olimpijski medal Anity Włodarczyk zwrócił ostatnio uwagę na dramatyczny stan klubu w którym trenowała nasza mistrzyni. Niestety, podobne problemy, walka o sprawy elementarne, to codzienność wielu dyscyplin sportowych. W tym naszej. Dlatego my, niżej podpisani polscy żeglarze i trenerzy sportowi, w tym także olimpijczycy, zwracamy się do wszystkich władz, mediów i ludzi dobrej woli o pomoc w ratowaniu żeglarstwa sportowego i szkolenia młodzieży nad Zalewem Zegrzyńskim.

Baza, gdzie to szkolenie jest prowadzone, powstała w roku 1963, wraz z utworzeniem Zalewu Zegrzyńskiego. W tej bazie rozpoczynali swoją sportową karierę Mateusz Kusznierewicz i Zosia Klepacka, którzy w sumie zdobyli 3 medale igrzysk olimpijskich dla Polski. W całej historii polskiego żeglarstwa mamy w sumie tylko 4 medale. Przez zajęcia, regaty i szkolenia w tej bazie Warszawsko-Mazowieckiego Okręgowego Związku Żeglarskiego (WOZŻ) przeszli chyba wszyscy polscy sportowcy żeglarze. Mimo skromnych warunków wyszło stąd wielu olimpijczyków, mistrzów, trenerów. Warto podkreślić, że do dzisiaj w klubach na tym terenie znajdują miejsce dzieci z całego województwa mazowieckiego, w tym z rodzin niezamożnych, a większość pracy w klubach odbywa się wysiłkiem społecznym.

Trzeba jednak powiedzieć jasno: w tej chwili, z woli Wójta Gminy Nieporęt pana Sławomira Macieja Mazura, szkolenie młodzieży żeglarskiej w tej starej bazie czeka zagłada. W tym miejscu mają stanąć pomosty na luksusowe jachty najbogatszych ludzi. Trenerów i zawodników próbuje się zaś zmusić do przyjęcia nowego miejsca, które położone na gołych skałach, przy wąziutkim przesmyku, jest skrajnie niebezpieczne dla dzieci i młodzieży i oznacza koniec możliwości szkolenia żeglarskiego.

Co gorsza, Wójt Nieporętu próbuje wymusić to wszystko to na mocy wątpliwej umowy z roku 2001, która nigdy nie została zrealizowana. Gmina nie poczyniła na tym terenie obiecanych inwestycji, a kluby tu umiejscowione nigdy nie podpisały długoterminowej umowy użyczenia. Co więcej, obecne próby wyrzucenia szkolenia sportowego i komercjalizacji tego miejsca oznaczają odejście od intencji Skarbu Państwa, który pod tym warunkiem przekazał teren gminie. W związku z tym Wójt nie ma prawa gospodarować tym terenem. Stanowisko to podziela wielu prawników, a także Ministerstwo Skarbu i Wojewoda Mazowiecki. Wsparcia w walce o pozostawienie szkolenia żeglarskiego na tym terenie udzielił też klubom żeglarskim Minister Sportu pan Witold Bańka.

Pomimo licznych próśb i apeli pan Wójt Gminy Nieporęt Sławomir Maciej Mazur nadal uparcie dąży do wyrzucenia młodzieży i trenerów z ich naturalnej bazy. Sytuacja staje się dramatyczna, blokuje się możliwość pracy z młodzieżą, mnoży nieprzyjemności, żąda nawet karnych opłat od trenerów i zawodników za wjazd na teren bazy!

Dlatego raz jeszcze prosimy o pomoc wszystkich ludzi dobrej woli. Środowisko żeglarskie chce rozwijać bazę szkoleniową nad Zalewem Zegrzyńskim, ma pomysły i możliwości. Do tego potrzebna jest jednak stabilna sytuacja prawna i zaniechanie działań, które odbieramy jako próbę zniszczenia żeglarstwa sportowego na tym terenie.

List poparli m.in. (w kolejności alfabetycznej):

 • Piotr Cichocki mistrz świata, opłynął świat w załodze katamaranu Warta- Polfarma w 2000 roku, olimpijczyk
 • Andrzej Czapski, Mistrz Świata, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski
 • Dariusz Czapski, trener żeglarstwa
 • Jerzy Durejko, Prezes WOZŻ
 • Sławomir Kalinowski, wiceprezes WOZŻ
 • Zbigniew Kania, żeglarz, trener, olimpijczyk z Monachium 1972, medalista Mistrzostw Świata
 • Zofia Klepacka, medalista Igrzyska olimpijskie w Londynie, Mistrzyni Świat i Europy
 • Mateusz Kusznierewicz dwukrotny medalista Igrzysk Olimpijskich, wielokrotny Mistrz świata i Europy
 • Maciek Rokosz, prezes klubu Spójnia Warszawa
 • Dominik Życki, żeglarz, mistrz świata, olimpijczyk

Osoby chcące wesprzeć ten apel proszone są o nadesłanie poparcia na adres: [email protected]

Zachowano oryginalną pisownię autorów listu.

Redakcja Portalu Legio24.pl będzie się przyglądała sprawie.

/red/

2 razy komentowano artykuł "Nieporęt: Wójt chce wyrzucić sportowców znad Zalewu? List otwarty żeglarzy do władz gminy"

 1. Brawo Panie Wójcie niech darmozjady wezmą się do roboty a nie bawią się za nasze pieniądze !!!

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *