Zamknij

Nieporęt: Tak świętowano 98. rocznicę odzyskania niepodległości

10:20, 16.11.2016
Skomentuj

Patriotycznie, muzycznie i sportowo - w taki sposób mieszkańcy gminy Nieporęt świętowali 98. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Główne uroczystości odbyły się już w czwartek (10.11). Był tradycyjny piknik patriotyczny, uroczysta msza święta i Apel Pamięci. Dzień później sprzed kościoła w Stanisławowie Pierwszym wyruszył natomiast I Bieg Niepodległości.



10 listopada na Placu Wolności w Nieporęcie stanęły stoiska historyczno-edukacyjne, które odwiedzali uczniowie gminnych szkół oraz wychowankowie przedszkoli. 9. Brygada Wsparcia Dowodzenia w Białobrzegach zorganizowała pokaz sprzętu wojskowego oraz indywidualnego wyposażenia żołnierzy. Dzieci oglądały wozy bojowe, jeździły wojskową półciężarówką i szukały skarbów z wykrywaczem metalu. Muzeum Wojska Polskiego udostępniło wyposażenie jednostek "Cichociemnych" oraz wóz powstańczy Kubuś, Muzeum Techniki Wojskowej i Cywilnej w Markach militaria z lat 1914-1945, a Stowarzyszenie "Żołnierze Mazowsza" przygotowało dla dzieci "żywą lekcję historii" z okresu wojen napoleońskich. W stoisku firmy GAZ SYSTEM SA na dzieci czekały gry planszowe oraz zręcznościowe.

Oficjalne uroczystości rozpoczęła natomiast msza święta koncelebrowana w intencji Ojczyzny w kościele Niepokalanego Poczęcie NMP w Nieporęcie. Wzięły w niej udział poczty sztandarowe: 9 Batalionu Dowodzenia, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koła Powiatowego w Legionowie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Nieporęcie, Wólce Radzymińskiej i Kątach Węgierskich, Gimnazjum im. Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Stanisławowie Pierwszym, SP im. Bronisława Tokaja w Nieporęcie, SP im. Wojska Polskiego w Białobrzegach, SP im. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich w Wólce Radzymińskiej, SP im. Wandy Chotomskiej w Józefowie, SP im. Saperów Kościuszkowskich w Izabelinie oraz harcerze ze szczepu 14. Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych Nieporęt. Oprawę artystyczną mszy zapewnił chór Echo Nieporętu. W kazaniu ksiądz kanonik proboszcz Władysław Trojanowski podkreślił wielką wartość wychowania patriotycznego, które jest fundamentem suwerenności Polski.

Po zakończeniu mszy, na Placu Wolności stanęła Kompania Honorowa 9 Batalionu Dowodzenia pod dowództwem porucznika Grzegorza Kosieli, poczty sztandarowe, zaproszeni goście, mieszkańcy, radni, sołtysi, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji i stowarzyszeń. Wójt Maciej Mazur w swoim wystąpieniu mówił o patriotyzmie Polaków walczących o wolność Ojczyzny oraz o tym, jak rozumiemy patriotyzm obecnie. W trakcie przemówienia zwrócił się do najmłodszych uczestników uroczystości, dziękując im za udział w obchodach, za pielęgnowanie pamięci o ludziach i wydarzeniach, dzięki którym mamy wolną i niepodległą Ojczyznę. A jest to bezcenny dar, który powinniśmy cenić i szanować.

Apel Pamięci Oręża Polskiego odczytała porucznik Martyna Winiarska z 9 Batalionu Dowodzenia w Białobrzegach, a zakończyła go salwa Kompanii Honorowej. Po złożeniu przez delegacje kwiatów przy pomniku pod Dębem Wolności, uroczystości zamknął przemarsz Kompanii Honorowej oraz pocztów sztandarowych przed zgromadzonymi gośćmi.

I Bieg Niepodległości i atrakcje kulturalne


11 listopada mieszkańcy gminy świętowali na sportowo, uczestnicząc w I Biegu Niepodległości, który wystartował o godzinie 11.11 spod kościoła NMP Wspomożycielki Wiernych w Stanisławowie Pierwszym. Wzięło w nim udział blisko dwustu uczestników, którzy pokonali dystans 4,75 km. Nawet wyjątkowo niska temperatura powietrza nie zmroziła doskonałego nastroju uczestników, którzy z uśmiechem na twarzy przekraczali metę.

Następnego dnia, w sobotę, chór Echo Nieporętu zaprosił na spektakl "Droga ku Niepodległości". Dominującym elementem sceny w sali Gminnego Ośrodka Kultury była biało-czerwona flaga, pod którą chór wykonał patriotyczne pieśni Legionów Polskich.

Przed nami jeszcze jeden koncert - 18 listopada o godzinie 18.00 zapraszamy na występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego "Póki Polska żyje w nas". Zespół wystąpi w hali sportowej szkoły w Nieporęcie.

Gminny Ośrodek Kultury w Nieporęcie i samorządowcy, w wydanym komunikacie dziękują współorganizatorowi czwartkowej uroczystości - 9 Brygadzie Wsparcia Dowodzenia w Białobrzegach oraz sponsorom - firmie Gaz System S.A. w Rembelszczyźnie i Krzysztofowi Kostro za wsparcie, a wszystkim uczestnikom obchodów za wspólne świętowanie.



/red/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%