Nieporęt: Katyń – ocalić od zapomnienia…

16 kwietnia w Szkole Podstawowej w Białobrzegach odbyła się szczególna akademia. Uczniowie klasy V i VI pod kierunkiem nauczycielek Anny Leja i Grażyny Pawelczyk przygotowali montaż słowno-muzyczny , w którym starali się przybliżyć jakże trudny i dla niektórych niezrozumiały temat Katynia. Tekstom czytanym przez uczniów towarzyszyła prezentacja multimedialna, ukazująca obrazy z tych tragicznych wydarzeń. Mottem przewodnim uroczystości były słowa Jana Pawła II: „Prawda Katynia jest stale obecna w naszej świadomości i nie może być wymazana z pamięci Europy”. Dopełnieniem tekstów były piosenki „Ostatni list” w wykonaniu Lecha Makowieckiego i „Katyń” Jacka Kaczmarskiego, których słowa wywarły na słuchaczach ogromne wrażenie i wzruszyły ich łez. Ale   akademia to nie tylko pamięć o wydarzeniach sprzed 70. lat. To także uczczenie ofiar tragicznego wydarzenia z 10 kwietnia 2010 roku, gdy w lesie pod Smoleńskiem rozbił się samolot z polską delegacją i parą prezydencką na pokładzie. W katastrofie zginęło 96 osób. Gdy na ekranie pojawił się slajd z informacją o tym wydarzeniu i zdjęciem Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, uczniowie wstali i w ciszy oddali hołd tym wszystkim, którzy zginęli. Cisza trwała też wtedy, gdy prezentowana była lista ofiar. Na koniec nie było też braw, tylko cisza i skupienie, co świadczyło o dojrzałej postawie  uczniów w zrozumieniu tego, co się stało.
W obliczu tej tragedii, słowa, które padły na akademii przybrały podwójne znacznie. Była to   bolesna lekcja historii i uczniowie zapamiętają  ją na długo. Uroczystość zakończyła się piosenką „My nie chcemy więcej wojny” w wykonaniu uczennic z klasy III. Refren śpiewali wspólnie wszyscy uczniowie. Po akademii można było wpisać się do szkolnej księgi kondolencyjnej.
Akademia była dopełnieniem poniedziałkowego apelu, w czasie którego dyrektor szkoły odczytała list Minister Edukacji Narodowej Katarzyny Hall, a uczniowie minutą ciszy uczcili pamięć ofiar katastrofy.
(źródło: UG Nieporęt, foto: UG Nieporęt)

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Nieporęt: Katyń – ocalić od zapomnienia…"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *