Reklama

LegionowskiWiadomości

Nieporęt: Jesienią rozpocznie się budowa nowego gmachu biblioteki

Reklama

W krajobrazie Nieporętu już niebawem pojawi się długo oczekiwany nowoczesny, przeszklony gmach biblioteki. Starostwo Powiatowe już wydało pozwolenie na jego budowę – chwali się w komunikacie na swojej stronie internetowej Urząd Gminy Nieporęt.

Reklama

Jak czytamy w informacji UG Nieporęt, biblioteka została zaprojektowana jako nowe skrzydło istniejącego budynku GOK-u, jednak jej nowoczesna forma architektoniczna wyróżni ją i zaakcentuje w przestrzeni. Obecnie Gmina Nieporęt jest na etapie przygotowywania zamówienia publicznego na wykonanie robót budowlanych. Przetarg na budowę biblioteki zostanie ogłoszony na początku czerwca.

Powierzchnia użytkowa nowej biblioteki będzie mieć 587 m2. Budynek składać się będzie z trzech kondygnacji, a jego duże okna wychodzić będą na wschód i na zachód. Na parterze znajdować się będzie księgozbiór dla dzieci oraz sala multimedialna, w pełni wyposażona w sprzęt audiowizualny, gdzie odbywać się będą lekcje biblioteczne dla szkół i przedszkoli. W oddzielnym pomieszczeniu usytuowana zostanie pracownia zajęć multimedialnych przeznaczona dla ok. 30 osób, w której znajdować się będą stanowiska z komputerami. Na każdym piętrze budynku będzie również dostęp do węzła sanitarnego z toaletami. Nowoczesną windą dotrzemy na kolejne piętra biblioteki.

Całą pierwszą kondygnację zajmować będzie księgozbiór dla dorosłych oraz dla młodzieży. Będzie to otwarta przestrzeń z wydzielonymi strefami, podzielona jedynie meblami, z miejscami przeznaczonymi dla bibliotekarzy. Znajdować się tu będą również dwa stanowiska wyposażone w komputery (tzw. hot desk), gdzie wypożyczający będą mieli możliwość sprawdzenia i odnalezienia interesujących ich pozycji. Dzięki dużym przeszkleniom z biblioteki będzie piękny widok na Kanał Żerański.

Drugie, ostatnie piętro, zajmować będą: pomieszczenia biurowe dla pracowników biblioteki, z miejscami do opracowywania książek, pokój socjalny, gabinet dyrektora biblioteki, czytelnia oraz pokój do pracy własnej, gdzie czytelnicy będą mogli sporządzać własne notatki pracując na materiałach bibliotecznych. Z czytelni będzie możliwość wyjścia na taras usytuowany od strony Kanału Żerańskiego. Na tej kondygnacji znajdować się również będzie sala spotkań autorskich, projektów oraz szkoleń o powierzchni 45 metrów2, z której będzie można wyjść na taras usytuowany od strony zachodniej. Czytelnicy znajdą tu również kącik z napojami, kawą, herbatą i automatami przekąskowymi. Nowoczesna bryła budynku została zaprojektowana tak, by w sposób naturalny wkomponowała się w otoczenie. Duże przeszklenia odbijać będą światło i piękne widoki.

Planowane rozpoczęcie robót budowlanych to jesień 2021 roku. Dobrą wiadomością dla miłośników książek jest to, że inwestycja w żadnym razie nie będzie przeszkadzała w funkcjonowanie biblioteki i nie ograniczy możliwości wypożyczania książek oraz multimediów, natomiast konieczna będzie nieznaczna przebudowa pomieszczeń administracyjnych GOK-u. W związku z pracami budowlanymi niezbędne też będzie usunięcie części drzew (4 brzozy oraz 5 świerków) i szpaleru krzewów (żywotnik zachodni) . W ramach nasadzeń zastępczych zaplanowano już posadzenie 9 jabłoni ozdobnych, a w miejsce usuniętych tui – liliowców, jaśminowców, krzewów forsycji, pęcherznicy, tawuły japońskiej i wczesnej.

Biblioteka zostanie oddana do użytku już w przyszłym roku. Inwestycja zostanie sfinansowana ze środków gminy Nieporęt. Na chwilę obecną zabezpieczono na ten cel po 1,5 mln w tegorocznym i przyszłorocznym budżecie. Gmina, jak deklaruje w komunikacie, będzie jednak starać się o pozyskanie dodatkowego dofinansowania z funduszy zewnętrznych.

/red., UG Nieporęt/

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button