Reklama

LegionowskiPo godzinachWiadomości

Niech żyje światło! Wyjątkowa wystawa dla całych rodzin w legionowskiej Poczytalni na dworcu

Reklama

Czym właściwie jest światło? Czy kolor czerwony w tęczy różni się od fioletowego tylko…kolorem? Co nam mówią widma? I właściwie jakiego koloru jest różowa lampka? Odpowiedzi na te i jeszcze wiele innych pytań znajdziemy podczas fizycznej wystawy interaktywnej pt. Niech żyje światło!, która odbędzie się w dniach 13-16 kwietnia 2018 roku w legionowskiej Poczytalni na dworcu.

Reklama

Motywem przewodnim wystawy będzie światło i zjawiska fizyczne z nim związane, lecz atrakcji będzie tutaj znacznie więcej. Odwiedzający wystawę przez cały weekend będą mieli możliwość dowiedzieć się m.in., skąd właściwie bierze się światło i dlaczego jest tak fascynujące; na własne oczy zobaczyć, co widzą astrofizycy w rozszczepionym świetle gwiazd, a także w prosty sposób zgłębić zjawiska fal i elektromagnetyzmu. Każdy będzie mógł również przekonać się, czy zasady mechaniki klasycznej Newtona wciąż są aktualne, a kilka metrów dalej spojrzeć na kosmos oczami Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.

Inicjatorem wystawy jest Fundacja Wega z Chotomowa, która powstała kilka miesięcy temu i której celem jest popularyzacja nauk ścisłych oraz wiedzy o ludziach nauki, zarówno mężczyznach, jak i kobietach. – Wystawa Niech żyje światło! to impreza dla całej rodziny – mówi założycielka Fundacji Wega, Beata Kenig. – Jej celem jest przybliżenie dzieciom i ich rodzicom, poprzez zabawę i doświadczenie, istoty zjawisk fizycznych, z którymi stykamy się na co dzień, lecz często niewiele o nich wiemy lub wydaje nam się, że są niemożliwe do zrozumienia. Chcemy poprzez tę wystawę pokazać, że nauka jest fascynująca oraz że absolutnie każdy i każda z nas może ją zgłębiać. – dodaje Beata Kenig.

Wystawa nie byłaby możliwa bez wsparcia ze strony Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który na czas wydarzenia zgodził się bezinteresownie wypożyczyć ponad 40 eksponatów. Profesor Grzegorz Karwasz, jeden z autorów i koordynatorów wystawy, już od 20 lat angażuje się w organizowanie wydarzeń popularyzujących naukę w całej Polsce. – Fizyka, jak mówimy, powołując się na Arystotelesa, to nauka o świecie, który nas otacza. Trzeba go koniecznie dotknąć, aby zrozumieć – mówi profesor Karwasz.

Jakich atrakcji możemy się spodziewać?

Oczywiście stanowisk ze wspomnianymi 40 eksponatami, a dodatkowo stoiska dla konstruktorów i konstruktorek, przy którym będzie można zbudować swój własny, domowy spektroskop, wiatrak, czy poduszkowiec. Uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Legionowie opowiedzą m.in., jak działa ogniwo fotowoltaiczne i pompa ciepła, a od Fundacji Edukacja dla Przyszłości dowiemy się co nieco o nanotechnologii.

Ile kosztuje wstęp na wystawę?

– Z ogromną radością informuję, że wstęp na wystawę nie kosztuje absolutnie nic – mówi Beata Kenig. – Dzięki bezinteresowności współorganizatorów i partnerów wydarzenia możemy wszystkie te cenne atrakcje udostępnić całkowicie bezpłatnie. Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie udostępnia swoją wyjątkową przestrzeń i wspiera nas w promocji wydarzenia, Uniwersytet Mikołaja Kopernika zapewni niepowtarzalne eksponaty oraz podzieli się z nami swoją wiedzą, a uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Legionowie przeprowadzą dodatkowe pokazy – dodaje.

Wystawa będzie czynna od 13 do 16 kwietnia. W piątek 13 kwietnia o godzinie 18.00 odbędzie otwarcie wystawy, podczas którego Prof. Grzegorz Karwasz wygłosi wykład pt. „Jakiego koloru jest różowa lampka?”. W sobotę i niedzielę można zwiedzać wystawę między 11.00 a 19.00, a w poniedziałek między 8.00 a 14.00 wystawę zwiedzać mogą grupy szkolne.

Patronat nad wystawą sprawuje między innymi Portal Legio24.pl.

/red./

Tagi
Może zainteresuje Cię także...

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close