Zamknij

Nie tylko próchnica - choroby zębów i dziąseł

14:30, 28.03.2019 Aktualizacja: 15:41, 01.04.2019
Skomentuj

Higiena jamy ustnej to kwestia, do której na szczęście przywiązuje się coraz większą wagę. Wciąż jednak brak wiedzy i odpowiednich nawyków higienicznych sprawia, że wiele osób popełnia błędy w tej dziedzinie, borykając się potem z ich bolesnymi konsekwencjami. Warto wiedzieć, jakie choroby - oprócz znanej wszystkim próchnicy - mogą wiązać się z brakiem właściwej dbałości o stan jamy ustnej.


Co się dzieje z nieleczoną próchnicą?


Każdy chyba wie, czym jest próchnica. Na szczęście świadomość społeczeństwa w sprawach związanych z higieną jamy ustnej jest coraz większa - częściej chodzimy do dentysty, sięgamy nie tylko po szczoteczki do zębów, ale też nici dentystyczne czy specjalistyczne płyny antybakteryjne do płukania ust. Wciąż jednak mamy spore braki w wiedzy na temat innych chorób związanych z zębami i dziąsłami. Czy wiesz na przykład, jakie konsekwencje może mieć nieleczona próchnica?

Okazuje się, że jest ona najczęstszą przyczyną zapalenia miazgi zęba, które może być także spowodowane przeciążeniem czy urazami mechanicznymi zęba. Chociaż na początku takiego zapalenia ból jest niezbyt silny i pojawia się jedynie co jakiś czas, stopniowo dochodzi do jego nasilania się, a w konsekwencji nawet do wystąpienia obrzęku twarzy czy węzłów chłonnych. W takiej sytuacji koniecznością będzie tzw. leczenie kanałowe, które umożliwi pozbycie się martwej miazgi zębowej. Nie są to przyjemne zabiegi, dlatego w tym przypadku szczególnie trafne okazuje się powiedzenie, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.



Profilaktyka to podstawa - zainwestuj w dobrej jakości szczoteczkę do zębów, profesjonalne nici dentystyczne i płyny do płukania ust. A przede wszystkim, korzystaj z nich codziennie i w odpowiedni sposób. W regularnym szczotkowaniu pomagają szczoteczki elektryczne (sprawdź najlepsze szczoteczki elektryczne w Euro) - pozwalają na dokładniejsze czyszczenie zębów i przestrzeni międzyzębowych, a wbudowany timer przypomina o zachowaniu prawidłowego czasu trwania zabiegów higienicznych.

Zapalenie dziąseł - jak do niego nie dopuścić?


Poważnym problemem, który wiele osób niesłusznie lekceważy, jest zapalenie dziąseł. Jego powodem jest brak odpowiedniej higieny jamy ustnej, przyczyniający się do gromadzenia płytki nazębnej. Jeśli nie jest ona regularnie usuwana, zamienia się w kamień nazębny, mogący powodować podrażnienia dziąseł i ich krwawienie. Dodatkowymi objawami zapalenia dziąseł mogą być m.in. opuchniecie dziąseł czy nieprzyjemny oddech.

Zapaleniu dziąseł można bardzo łatwo zapobiec - wystarczy regularnie pozbywać się płytki nazębnej, a w razie potrzeby również kamienia nazębnego. Kluczowe jest też usuwanie bakterii, dzięki zastosowaniu odpowiedniej pasty do zębów oraz płynów do płukania ust.

 

Paradontoza - poważna choroba przyzębia


Paradontoza bardzo często jest konsekwencją lekceważenia zapalenia dziąseł. To schorzenie trudniej już przeoczyć, ponieważ skutkować może nawet wypadaniem zębów.

Kiedy zapalenie dziąseł postępuje, dochodzi w końcu do cofania się dziąseł i odsłonięcia szyjek zębowych, a w zaawansowanym stadium do rozchwiania zębów oraz ich utraty. Na tym etapie trudno jest już pomóc choremu, dlatego tak ważne jest zgłoszenie się do specjalisty, gdy tylko zauważysz krwawienie czy rozpulchnienie dziąseł.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%