Nasielsk: „Nie” dla kolejnych wiatraków

Fot. pixabay.com

Burmistrz Nasielska nie zgodził się na powstanie kolejnej farmy wiatrowej w gminie. Decyzja odmowna została wydana w poniedziałek (1.12).

Nowa farma wiatrowa miała być zbudowana w Popowie Borowym. Lokalna społeczność, jak i mieszkańcy okolicznych miejscowości nie byli jednak zadowoleni z takiej inwestycji. Początkowo przedsięwzięcie miało polegać na budowie farmy złożonej z jednego wiatraka ze stacją transformatorową i pomiarową oraz drogą dojazdową i placem manewrowym. Nic jednak z tych planów się nie ziści. Mieszkańcy dopięli swego. Burmistrz Nasielska w poniedziałek (1.12) wydał oficjalną odmowę zgodny na realizację zadania.

Zapis odmowy wydanej przez Burmistrza:

6 protestów

W toku postępowania mającego ustalić, czy inwestycja może być zrealizowana ani razu stanowiska nie zajął Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Nowym Dworze Mazowieckim. Początkowo, po zbadaniu oddziaływania inwestycji na środowisko, wydano decyzję pozytywną. Władze Nasielska włączyły jednak w postępowanie właścicieli ościennych gruntów dla planowanej inwestycji. Korzystając z tej okazji mieszkańcy oraz Stowarzyszenie Na Rzecz Ekorozwoju Ziemi Nasielskiej  „Eko-Życie” złożyli łącznie 6 protestów, sprzeciwiając się tym samym budowie farmy wiatrowej. Dodatkowo w Gminie Nasielsk obowiązuje zapis uchwalony przez Radę Miejską, iż tego typu inwestycje nie mogę być realizowane w odległości bliższej niż 2000 metrów od miejsc zamieszkałych przez ludzi.

Urząd Miejski argumentuje

Biorąc pod uwagę usytuowanie przedsięwzięcia w bliskim sąsiedztwie z nieruchomościami zamieszkałymi i budynkami użyteczności publicznej (szkoła podstawowa), negatywny stosunek mieszkańców do tego przedsięwzięcia oraz to, że odmowa wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zabezpieczy środowisko oraz mieszkańców żyjących w najbliższym sąsiedztwie planowanego przedsięwzięcia przed ewentualnym negatywnym wpływem ze strony elektrowni wiatrowej, a zarówno ochrona zdrowia jak i prawna ochrona życia człowieka są wartościami chronionymi konstytucyjnie, Burmistrz Nasielska orzeka jak w sentencji (wydaje odmowę pozwolenia na realizację inwestycji – przyp. red.).

Zainteresowani sprawą mają możliwość zapoznania się z pełną treścią wydanej odmowy w Urzędzie Miejskim lub u sołtysów w: Popowie Borowym, Popowie-Północ, Popowie-Południe, Chrcynnie, Chechnówce, Lorcinie, Nunie i Jaskółowie.

/nk/

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Nasielsk: „Nie” dla kolejnych wiatraków"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *