Nasielsk: Budowa nowego dworca PKP jeszcze w tym roku?

Stary dworzec PKP w Nasielsku, Fot. Google Street View

Polskie Koleje Państwowe ogłosiły przetarg na wykonawcę dworców kolejowych w nowym systemie IDS – Innowacyjne Dworce Systemowe. Niewykluczone, że budowa nowego dworca dla Nasielska zacznie się jeszcze w tym roku.

PKP S.A. wydała komunikat, w którym ogłosiła przetarg na wybór wykonawcy Innowacyjnych Dworców Systemowych. Mają one powstać pilotażowo w czterech lokalizacjach: Strzelce Krajeńskie Wschód, Mława, Nasielsk i Ciechanów. Nowe dworce mają zastąpić dotychczasowe, niefunkcjonalne budynki.

Nowy, tańszy i wygodniejszy

Według projektu dworce budowane w systemie IDS mają być funkcjonalne, ekologiczne i dostosowane do wymogów nowoczesnej obsługi podróżnych. Obecny budynek dworca PKP Nasielsk, który jest zlokalizowany na pograniczu Pieścirogów Nowych i Mogowa, jest duży i nieekonomiczny. Konstrukcja w nowym systemie ma nie tylko ograniczyć koszty utrzymania, ale także zwiększyć komfort podróżnych. Nie zapomniano przy tym o osobach niepełnosprawnych, do których dworce również zostaną dostosowane.

Wizualizacja nowego dworca PKP w Nasielsku, Fot. PKP S.A.

Wizualizacja nowego dworca PKP w Nasielsku, Fot. PKP S.A.

– Wśród rozwiązań, które będziemy stosować na nowych dworcach, znajdą się panele słoneczne, pompy ciepła i odzysk wody deszczowej. Budynki te będą nie tylko przyjazne środowisku, ale i znacznie tańsze w utrzymaniu od dotychczasowych obiektów. Warto zaznaczyć, że czas realizacji inwestycji związany z budową takich dworców jest o kilkanaście tygodni krótszy niż w przypadku standardowej modernizacji. Niższy jest również koszt. – mówi w komunikacie PKP Piotr Ciżkowicz – Członek Zarządu PKP S.A.

Planowane rozpoczęcie prac

Otwarcie ofert w przetargu na wybór wykonawcy prac budowlanych dla dworców we wszystkich czterech lokalizacjach nastąpi 19 listopada br. PKP w komunikacie podaje, że planowany początek prac to koniec tego lub początek przyszłego roku. Nie wiadomo jednak, gdzie w pierwszej kolejności rozpocznie się budowa.

/nk/

Zobacz także:

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Nasielsk: Budowa nowego dworca PKP jeszcze w tym roku?"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *