Nasielsk: 102-latek i średnia długość życia

Zygmunt Franciszek Górecki, 102-latek z gminy Nasielsk. Fot. UM Nasielsk

Średnia długość życia Polaków wydłuża się. Według statystyk mężczyźni żyją średnio 72 lata, a kobiety 81 lat. W ostatnich dniach jeden z mieszkańców gminy Nasielsk obchodził jednak wyjątkowy jubileusz – 102 urodziny.

Dostojnym jubilatem jest Pan Zygmunt Franciszek Górecki, mieszkaniec gminy Nasielsk, który w poniedziałek (10.11) obchodził swoje 102 urodziny. W tym dniu życzenia złożyli mu nie tylko członkowie rodziny, ale także przedstawiciele nasielskiego magistratu. Nie zabrakło kwiatów, prezentów i lampki szampana na cześć i zdrowie Pana Zygmunta.

Statystyki coraz lepsze

Jeszcze dwadzieścia lat temu mężczyźni w Polsce dożywali średnio jedynie 66 lat, a Polki – 75. Obecnie średnia ta się wydłużyła w przypadku mężczyzn do 72 lat, a kobiet do 81 – podaje Główny Urząd Statystyczny. Wydłużenie średniej dożywanego wieku spowodowane jest nie tylko prowadzeniem zdrowszego trybu życia, czy lepszym odżywianiem. Wpływa na to także rozwój medycyny, czy stworzenie nowocześniejszego systemu pomocy.

Kiedyś lekarze mieli do dyspozycji gorzej wyposażone karetki, mowy nie było o śmigłowcach niosących pomoc. W obecnych czasach wygląda to o wiele lepiej, choć do ideału nadal nam daleko. Pan Zygmunt z gminy Nasielsk jest  niewątpliwym przykładem na to, że żyć długo można. Trzeba jednak prowadzić odpowiedni tryb życia lub mieć po prostu szczęście.

/nk/

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Nasielsk: 102-latek i średnia długość życia"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *