Zamknij

Na czym polega operacja plastyczna uszu

14:30, 25.02.2021
Skomentuj

Korekcja plastyczna uszu, zwana również otoplastyką, należy do coraz częściej wykonywanego przez chirurgów plastycznych zabiegu. Prawidłowo przeprowadzony może bowiem w znaczący sposób przyczynić się do ogólnej poprawy wyglądu, a tym samym i samopoczucia pacjenta. Poniżej wyjaśnimy wszystko, co należy wiedzieć przed poddaniem się zabiegowi otoplastyki.


Na czym polega operacja plastyczna uszu?


Zabieg polegający na korekcie ucha zewnętrznego, zwany otoplastyką, stawia za cel przede wszystkim jego wizualną poprawę. Najczęściej przeprowadza się go w momencie, kiedy uszy są "odstające" i tym samym zwracają na siebie niechcianą uwagę, powodując kompleksy i obniżone samopoczucie u posiadającej je osoby. Plastyka ucha może z powodzeniem zapewnić pacjentowi pożądany kształt, właściwą pozycję i proporcje.

Co więcej, plastyka uszu może polegać również na rekonstrukcji owej części ciała, która wskutek wypadku lub wrodzonego defektu nie wygląda tak, jakbyśmy sobie tego życzyli (np. w przypadku anocji lub mikrocji). Każdy zabieg jest inny i trudno ocenić, jak będzie wyglądał on w naszym przypadku. Najczęściej wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, chociaż, jeżeli otoplastyce poddawane jest dziecko, lekarz może zdecydować o zastosowaniu znieczulenia ogólnego.

Operacja rozpoczyna się nacięciem przedniej lub tylnej powierzchni ucha, a następnie, w zależności od korekcji, jaka ma być przeprowadzona, lekarz zmienia układ chrząstek, usuwa fragmenty i dokonuje wszelkich, niezbędnych procedur. Zabieg trwa około dwóch godzin i nie należy do inwazyjnych; nie wymaga długotrwałej rehabilitacji, a pacjenci przeważnie mogą udać się po nim do domu.

Kto może poddać się zabiegowi otoplastyki?


Zabiegowi korekcji uszu może poddać się każda osoba, która odczuwa niezadowolenie lub dyskomfort związany z obecnym kształtem swoich uszu. Najczęściej decydują się na nią osoby dorosłe, jednak nierzadko zdarza się także, że ów operacji poddawane są także dzieci, które ze względu na anormalny kształt małżowiny są poddawane ostracyzmowi i wyśmiewaniu przez swoich rówieśników.

Odstające uszy, tzn. kąt czaszkowo-małżowinowy powyżej 30 stopni należą do najczęstszego przypadku, w którym pacjenci decydują się na poddanie się operacji plastycznej. W przypadku dzieci najczęściej podaje się wiek 10 lat, jednakże ostateczna decyzja należy do lekarza.

Przeciwwskazania do operacji plastycznej uszu


Korekcja plastyczna uszu nie zalicza się do zabiegów inwazyjnych. Mimo to, jak w przypadku większości interwencji chirurgicznych, istnieje lista przeciwwskazań do jej przeprowadzenia. Można do nich zaliczyć m.in.:


  • ciąże oraz okres karmienia piersią;

  • ogólny zły stan pacjenta;

  • infekcje wirusowe i bakteryjne;

  • skłonność do powstawania blizn i keloidów;

  • cukrzyca;

  • przyjmowanie leków rozrzedzających krew.


Tak jak w przypadku innych zabiegów chirurgicznych, tak i przed otoplastyką każdy lekarz, zanim podejmie się operacji, ma obowiązek zlecić szereg badań oraz przeprowadzić szczegółowy wywiad z pacjentem. Celem jest ocena stanu zdrowia i wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań.

Więcej informacji znajdziesz na https://mediderm.com.pl/oferta/chirurgia-plastyczna/korekcja-operacja-plastyczna-uszu

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%