Reklama

Artykuł SponsorowanyBiznes, praca, pieniądzeDobrze Wiedzieć!

Na co zwrócić uwagę przy braniu pożyczki?

Reklama

Pożyczki to produkt, który kusi dostępnością oraz łatwością zawarcia umowy. Wiele osób, potrzebujących środków natychmiast, często korzysta z tej formy finansowania. Wiele osób zadłużonych, skuszonych możliwością zawarcia pożyczki bez BIK zawiera kilka takich umów, wpędzając się w spiralę długów. Na co zwrócić uwagę przy braniu pożyczki? Jak do niej podejść, aby nie stać się dłużnikiem?

Reklama

Pożyczka gotówkowa a kredyt – różnice

Zarówno kredyt gotówkowy, jak i pożyczka to produkty finansowe, polegające na możliwości otrzymania środków pieniężnych od instytucji finansującej, pod warunkiem ich późniejszej spłaty wraz z odsetkami. Kredyt i pożyczka są do siebie podobne, dlatego wiele osób używa tych pojęć zamiennie, jednak wykazują one sporo kluczowych różnic. Po pierwsze, pożyczkę i kredyt odróżnia regulacja prawna i instytucje je oferujące. O ile kredyt gotówkowy zawrzemy tylko w instytucjach bankowych, o tyle pożyczkę mogą oferować firmy pożyczkowe, instytucje pozabankowe oraz same banki. Kredyt zawierany jest na podstawie Prawa Bankowego oraz ustawy o kredycie konsumenckim. Ten drugi, obowiązuje też w przypadku pożyczek, jednak ogólne warunki określane są przez Kodeks Cywilny. Obie formy kredytowania oparte są jednak na Ustawie antylichwiarskiej z 2015 roku, która ustaliła maksymalne oprocentowanie tego rodzaju umów. Wynosi ono dwukrotność odsetek ustawowych, równych sumie stopy referencyjnej NBP i stawki 3,5%. Oznacza to, że jeśli np. stopa referencyjna wynosi 0,1% to maksymalne oprocentowanie może stanowić 7,2% (wyliczane w sposób: 2x (0,1%+3,5%)= 2×3,6%= 7,2%).
Pożyczkę i kredyt różni też celowość oraz forma zawarcia. W pożyczce środki możemy zyskać na dowolny cel, w kredycie musi być on jasno określony. Sama umowa kredytowa wymaga formy pisemnej, tymczasem pożyczka może być zawarta ustnie, o ile jej wartość nie przekracza 500zł. Przedmiotem kredytu jest jedynie gotówka (wręczona lub przelana), w pożyczce możemy spodziewać się środków finansowych lub rzeczy. Podsumowując, sama pożyczka gotówkowa podlega mniejszemu sformalizowaniu, dodatkowo może być udzielana także prywatnie.

Co jest ważne

Aby zawrzeć umowę pożyczki gotówkowej należy w wybranej przez nas instytucji złożyć dokumenty tj. wniosek o pożyczkę, dokument tożsamości, wyciąg z rachunku z ostatniego czasu (różni się od w zależności od firmy), zaświadczenie o dochodach oraz PIT. Na podstawie dokumentów sprawdzana jest nasza zdolność kredytowa. To od niej zależy, w jakiej wysokości będziemy mogli zawrzeć umowę. Niezależnie od niej, zanim przystąpimy do wysłania wniosku, powinniśmy się zastanowić ile tak naprawdę potrzebujemy środków, jaki okres spłaty nas interesuje, jaką wysokość raty możemy regulować, czy jesteśmy w na tyle stabilnej sytuacji, że jesteśmy pewni co do naszych możliwości terminowego regulowania zobowiązań oraz zastanowienie się nad tym, czy posiadam alternatywne rozwiązanie. Może niezbędna jest mi taka suma, którą mogę uzyskać w ramach pożyczki od rodziny lub przyjaciół? Jeśli zawierasz kolejną umowę pożyczki, może powinieneś rozważyć kredyt konsolidacyjny? Znajomość własnej sytuacji i możliwości może nas uchronić przed spontaniczną, niekoniecznie dobrą decyzją. Aby podjąć ta właściwą, warto porównać poszczególne oferty np. poprzez różnego rodzaju porównywarki internetowe lub zajrzeć na stronę gdziepozyczyc.com.pl

Gdy już znaleźliśmy potencjalnie dobrą pożyczkę, warto odpowiedzieć na pytanie na co zwrócić uwagę przy braniu pożyczki? Jest kilka podstawowych elementów, bez których wybór tej odpowiedniej, jest niemożliwy. Prócz sprawdzenia parametrów podstawowych tj. okres spłaty, wysokość oferowanej raty, ważne jest też oprocentowanie. Może być ono stałe i wtedy przez cały okres umowy płacisz ratę w tej samej wysokości. Może być też zmienne, a więc zależne od aktualnych stóp procentowych. Przed podjęciem pożyczki sprawdź czy bank pobiera prowizję, czyli opłatę od przyznania finansowania. Niezwykle istotny dla Ciebie będzie też całkowity koszt kredytu, czyli jaką nadwyżkę tak naprawdę spłacasz. Ostatecznie, trzeba zwracać uwagę na RRSO czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania, na którą składa się samo oprocentowanie pożyczki wraz z wszelkimi kosztami dodatkowymi tj. opłaty, prowizje czy ubezpieczenia.

Czytaj umowę!

Mógłbyś zapytać czy to wszystko? Na co zwrócić uwagę przy braniu pożyczki? Ostatecznym elementem jest bowiem umowa. Dziś wiele pożyczek gotówkowych zawiera się online, ale nie wyklucza to możliwości zapoznania się z wzorem umowy przed jej pobraniem. Każda instytucja finansowa ma obowiązek udostępnić ci taki wzór, jeśli o niego poprosisz. Czasami jest on także dostępny na stronie banku. Przeczytanie umowy przed jej podpisaniem jest podstawą stosunków prawnych czy finansowych i nie wolno Ci o tym zapomnieć. Nawet jeżeli należysz do osób, które najpierw działają, potem myślą, albo jest ci niezręcznie wstrzymywać cały szybki proces zawierania umowy – pozbądź się wątpliwości. Jeśli jednak zdarzy ci się pominąć ten element, pamiętaj, że masz 14 dni na odstąpienie od takiej umowy (oczywiście wraz z natychmiastowym zwrotem środków, jeśli zostały ci one już przelane).

Jeśli pochylisz się nad umową pożyczki, właściwa powinna zawierać poniższe elementy: dane osobowe, adresowe stron, rodzaj i cel pożyczki, rodzaj zabezpieczenia umowy (o ile występuje), kwota kredytu i całkowita suma spłaty, wysokość i rodzaj oprocentowania, wysokość prowizji i sposób jej pobrania, wysokość rat i sposób ich spłaty, informacje o możliwości odstąpienia od umowy, informacje o wcześniejszej częściowej lub całkowitej spłacie, warunki dokonywania zmian w umowie, termin sporządzenia umowy, postępowanie w razie braku spłaty, wysokość innych kosztów tj. opłata przygotowawcza czy koszty ubezpieczeń.

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button