Reklama

Dobrze Wiedzieć!

Muzeum, które integruje pokolenia

Reklama

W krzewieniu tradycji patriotycznych, pielęgnowaniu i podtrzymywaniu dumy narodowej szczególną rolę pełni Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin. Muzeum powstało dzięki zapaleńcom oraz pracy ludzi dobrej woli. Muzeum ma to szczęście, że od ponad dziesięciu lat są ludzie w Stowarzyszeniu, którzy dzięki dużemu społecznemu zaangażowaniu i pracy tworzą jego historię, pielęgnują i troszczą się o eksponaty. Mają na sercu dobro Muzeum, dzięki swojemu dużemu zaangażowaniu wypracowali dla tej placówki opinię najwłaściwszego i godnego miejsca dla przechowywania i prezentowania w jej murach pamiątek i militariów przekazywanych przez ofiarodawców.

Reklama

fot. UM Nowy Dwór Maz.

Konsekwencją tego niezwykłego zjawiska jest pozyskanie do muzeum eksponatów o bogatej historii pełnej ładunku emocjonalnego. Dowodem na społeczne zapotrzebowanie istnienia takiej placówki jest duże zainteresowanie zwiedzających, szczególna jest aktywność mieszkańców Modlina Twierdzy i Nowego Dworu.

Były garnizon Modlin jest specyficznym miejscem, który dla wielu jego mieszkańców stał się nową „Małą ojczyzną”. Być może duża aktywność mieszkańców spowodowana jest potrzebą identyfikacji z miejscem gdzie znaleźli swój nowy dom. Efekty włączenia się muzeum w wychowanie patriotyczne są bardzo znaczne. Do muzeum docierają całe rodziny. Zwiedzający spotykają się ze śladami własnej obecności w historii muzeum. Zgromadzony na ekspozycji sprzęt po latach zawieruchy wojennej znów ożył, fascynuje i rozbudza wyobrażenia, współuczestniczy w spotkaniu z historią, przywraca pamięć. Wpisy do księgi pamiątkowej dodatkowo potwierdzają fakt przeżycia przez zwiedzających czegoś niezwykłego i doniosłego.

Inną formą oddziaływania są ekspozycje wystaw tematycznych. Niejednokrotnie zrodziła się możliwość konfrontacji wydarzeń z przeszłości z narracją teraźniejszości. Magia żywego słowa, możliwość spotkania i obecność żyjących bohaterów ówczesnych zdarzeń wytwarzają najlepszą aurę do przeżycia i najpełniejszych  wzruszeń.  Jest przypominanie i wskazywanie zwiedzającym miejsc pamięci narodowej ziemi nowodworskiej. Dla wielu młodych ludzi wizyta w muzeum jest pierwszą okazją do spotkania się z uzbrojeniem września 39 roku i II wojny światowej.
Rok 2013 będzie obfitował w szereg nowych, muzealnych przedsięwzięć. W miesiącach marcu i kwietniu odbędzie się spotkanie z młodzieżą nt. działalności oddziałów „cichociemnych” w latach okupacji. Maj, czerwiec – planowane spotkanie nt. piękna krajobrazu nowodworskiego. Czerwiec, lipiec – zlot harcerzy ziemi mazowieckiej dotyczący bohaterskiego zrywu harcerzy w latach okupacji. Wrzesień br. wg. odrębnego planu w muzeum zlot spadochroniarzy.

W ramach Dni Nowego Dworu odbędzie się dzień otwarty w muzeum.
Zapraszamy do odwiedzin muzeum. Czeka na Was spotkanie z prawdziwą, żywą historią i chwilą refleksji nad naszymi polskimi dziejami, które są i powinny być przedmiotem naszej narodowej dumy i poczucia ducha polskiego patriotyzmu.

/UM Nowy Dwór Maz./

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close