Zamknij

Monitoring CCTV i wszystko, co trzeba o nim wiedzieć

12:24, 30.11.2020
Skomentuj

CCTV to skrót od angielskiego terminu Closed Circuit TeleVision, oznaczającego telewizję w układzie zamkniętym. To fachowa nazwa systemu monitoringu, czyli zespołu urządzeń, które na zamkniętym terenie monitorują dany obszar, zapisują obraz i przesyłają go dalej.


Telewizja CCTV - budowa i rodzaje


System telewizji przemysłowej, czyli CCTV, to grupa urządzeń, na którą składają się kamery i różne typy obudowy do kamer, rejestratory, zasilacze i przewody, zestawy bezprzewodowe nadawania sygnału, monitory, a także routery umożliwiające współpracę z Internetem (np. w przypadku monitoringu sieciowego IP).

A skoro przy Internecie jesteśmy - istnieje kilka rodzajów monitoringu ze względu na sposób, w jaki obraz z kamer trafia do rejestratora. Najbardziej klasyczny jest monitoring analogowy, a najbardziej nowoczesny - monitoring IP. Są jeszcze mniej rozpowszechnione technologie, takie jak HD-CVI i HD-SDI. W dalszej części artykułu krótko je opiszemy.

Monitoring analogowy


Najbardziej rozpowszechniony system telewizji dozorowej w Polsce i jednocześnie najstarszy. Jego główne zalety to niska cena, łatwa instalacja i prosta obsługa. Aby dobrze działał wystarczy tylko jego poprawne podłączenie, nie trzeba na ogół niczego konfigurować. Minusem jest stosunkowo niska jakość obrazu z kamer (poniżej 1Mpx), co uniemożliwia dostrzeżenie szczegółów na nagraniu. Mimo to to właśnie monitoring analogowy króluje w Polsce. Sprzęt do monitoringu analogowego znajdziesz na: https://www.montersi.pl/monitoring-analogowy-hd

Monitoring sieciowy


Inaczej monitoring IP, który jest obecnie systemem z najwyższej półki jeśli chodzi o telewizję przemysłową. Zapewnia bardzo wysoką jakość obrazu oraz nieograniczony niemal zasięg. Wszystko to z powodu, iż jest to system wykorzystujący do przesyłania obrazu Internet. Dzięki temu kamery są bezprzewodowe i można je zamontować w niemal każdym miejscu, które obejmuje zasięg internetu. Oczywiście są pewne ograniczenia, np. właśnie ograniczenia w sygnale. Jeśli będzie problem z Internetem, obraz może się nie zarejestrować lub transmisja będzie opóźniona w stosunku do realnego czasu. System ten jest także najdroższy.

Monitoring HD-CVI


Umożliwia transmitowanie sygnału o bardzo dużej rozdzielczości, a do przesyłu wykorzystuje identyczne przełączniki co system analogowy. Dzięki temu bardzo łatwo jest przerobić monitoring analogowy na HD-CVI o lepszej rozdzielczości. Nie trzeba nawet kupować nowego okablowania. System o bardzo dobrym stosunku ceny do jakości. Za stosunkowo niewysoką cenę można mieć bardzo solidny monitoring. Ceny kamery HD-CVI dostępne w sklepie Montersi.pl - https://www.montersi.pl/kamery-hd-cvi

Monitoring HD-SDI


W tej technologii obraz przesyła się za pomocą kabla koncentrycznego. Powstała z myślą o studiach telewizyjnych i do poprawnego działania wymaga kabla wysokiej jakości. W tej technologii jest małe ryzyko opóźnień między danym wydarzeniem a jego wyświetlaniem. Minusem jest jednak koszt przejścia z systemu analogowego. W przeciwieństwie do technologii HD-CVI przerobienie instalacji kosztuje i to sporo, a do tego jest dość czasochłonne.

Jeśli masz problem z wyborem odpowiedniego monitoringu, zgłoś się do fachowców ze sklepu Montersi.pl

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%