Reklama
Ciekawostki

Twierdza Modlin: Stacja gołębi pocztowych sprzedana

Tzw. gołębnik w Twierdzy Modlin został sprzedany. Za 409 000 zł kupił go Marcin Dziedzic, właściciel jednej z nowodworskich firm. Od ceny przysługuje 50 % bonifikata.

Reklama

fot. forum.nie.com.pl

fot. forum.nie.com.pl

Do tej pory zabytek niszczał, popadając w ruinę. Teraz to się zmieni, bo nowy właściciel został zobowiązany do remontu.

Rokowania na sprzedaż nieruchomości o powierzchni 3560 m 2 zabudowanej dawną stacją gołębi pocztowych odbyły się 15 maja. Poprzedzały je dwa nieudane przetargi (w lutym i kwietniu tego roku). Cena wywoławcza majowych rokowań wynosiła 370 000 zł.  Do uczestnictwa dopuszczono dwie oferty – Marcina Dziedzica i Ireneusza Jankowskiego.

Budynek stacji jest wpisany do rejestru zabytków i znajduje się na terenie usług turystycznych z dopuszczeniem usług towarzyszących i uzupełniających funkcję podstawową, z możliwością wzbogacenia o usługi gastronomiczno-hotelarskie.

Stacja gołębi pocztowych pochodzi z połowy XIX w. Jest to budynek murowany z cegły, wybudowany na planie prostokąta, ma 3 kondygnacje. Gołębie pocztowe były wykorzystywane przez wojska stacjonujące w Twierdzy Modlin do przenoszenia meldunków.

Zagospodarowanie nieruchomości musi być zgodne z wytycznymi Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Warszawie. Wymagane jest zachowanie budynku dawnej stacji gołębi pocztowych, zabezpieczenie i utrzymanie budynku poprzez prowadzenie odpowiednich prac konserwatorskich, likwidacja pozostałości współczesnych zabudowań, zachowanie i przedłużenie drogi biegnącej równolegle do południowej granicy działki oraz zachowanie publicznej dostępności ciągów komunikacyjnych.

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac  wymagane jest opracowanie i uzgodnienie z MWKZ programu zagospodarowania zabytku wraz z otoczeniem. Nabywca będzie musiał przeprowadzić  prace zabezpieczające budynek gołębnika oraz wyciąć drzewa rosnące przy ścianach budynku (po uzyskaniu pozwolenia MWKZ). W ciągu 3 lat nowy właściciel będzie zobowiązany do rozpoczęcia prac budowlano-konserwatorskich uzgodnionych z MWKZ.

/wł, UM Nowy Dwór Maz./

Tagi
Może zainteresuje Cię także...

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button