Reklama

NajważniejszeWiadomości

Modernizacja boiska w Białobrzegach i termomodernizacja szkoły w Stanisławowie Pierwszym z dofinansowaniem

Reklama

Samorząd Województwa Mazowieckiego przekaże 2,5 mln zł dotacji na wykonanie termomodernizacji budynku szkoły w miejscowości Stanisławów Pierwszy (gmina Nieporęt). Wsparciem Urzędu Marszałkowskiego zostanie objęta także modernizacja boiska w miejscowości Białobrzegi – informuje w komunikacie Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Reklama

Gmina Nieporęt otrzyma ponad 167 tys. zł na modernizację boiska sportowego w Białobrzegach. Wsparcie przekazane będzie w ramach jednego z autorskich programów samorządu Mazowsza – Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Infrastruktury Sportowej (MIWIS).

– Zainteresowanie programem w tym roku było ogromne podkreśla marszałek Adam Struzik. – Ta edycja jest wyjątkowa. Wpłynęło do nas ponad 270 wniosków. To prawie tyle, ile obiektów sportowych udało się wybudować lub wyremontować w ramach naszego programu od początku jego istnienia. Wybór nie był łatwy, bo wśród tych wszystkich zgłoszeń było mnóstwo bardzo dobrych, ciekawych i przede wszystkim od dawna wyczekiwanych przez mieszkańców inwestycji. Dlatego po analizie postanowiliśmy zwiększyć pulę środków przeznaczonych na ten cel z pierwotnie zakładanych 10 mln zł do prawie 31 mln zł. W ten sposób daliśmy szansę wszystkim samorządom, które przygotowały dobre wnioski i przedstawiły najlepsze inicjatywy.

Samorząd województwa mazowieckiego realizuje program od 2018 r. Do tej pory, przy jego wsparciu w całym regionie udało się wybudować lub zmodernizować 289 obiektów sportowych. W tym roku z ponad 270 nadesłanych wniosków radni województwa wskazali 206 inwestycji, które w ramach MIWIS otrzymają wsparcie z budżetu Mazowsza w wysokości prawie 31 mln zł.

Wśród nich jest 28 projektów z subregionu warszawskiego wschodniego (należy do niego powiat legionowski – red.) z dofinansowaniem w wysokości ponad 4,4 mln zł. Jednym z nich jest modernizacja boiska w Białobrzegach. Jak podkreśla wójt gminy Nieporęt Stanisław Mazur inwestycja jest już w trakcie realizacji. – Boisko wymagało gruntownej modernizacji. Jego nawierzchnia praktycznie nie nadawała się do użytku, dlatego zostanie całkowicie wymieniona.

Termomodernizacja szkoły podstawowej w Stanisławie Pierwszym ze wsparciem UE

Szkoła Podstawowa w Stanisławowie Pierwszym przejdzie natomiast kompleksową termomodernizację. W ramach inwestycji kotłownia szkoły zostanie wyposażona w regulację automatycznego zarządzania energią. Zamontowane będą również: pompa ciepła, wentylacja z odzyskiem ciepła oraz instalacja typu LED. Dodatkowo na dachu szkoły pojawią się ogniwa fotowoltaiczne. Dofinansowanie z Unii Europejskiej przyznane przez zarząd województwa mazowieckiego wyniesie ponad 2,5 mln zł. Całkowity koszt projektu to ponad 3,8 mln zł.

Dużą rangę projektu podkreśla wójt gminy Nieporęt Sławomir Mazur. – To nasz sztandarowy projekt, na przykładzie którego chcemy pokazać, jak w obiektach użyteczności publicznej obniżyć zapotrzebowanie na energię do minimum. Budynek szkoły połączony jest z pływalnią, co generuje duże koszty utrzymania i duże zużycie energii na ogrzewanie. Kompleksowa termomodernizacja z wymianą okien, montażem pompy ciepła czy ogniw fotowoltaicznych ma doprowadzić do obniżenia tych kosztów.

Dzięki termomodernizacji zmniejszy się zapotrzebowanie na energię cieplną, a w konsekwencji także wydatki na ogrzewanie. Realizacja projektu przyniesie również korzyści w postaci poprawy jakości powietrza w gminie Nieporęt.

/red./

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AntySPAM *

Back to top button