Reklama

Strefa Oriany - horoskop, lifstyleZdrowie

Miód – płynne złoto i jego właściwości lecznicze

Reklama

Miód jest jednym z najstarszych leków używanych na świecie. Do celów leczniczych wykorzystywany był przez Greków i Egipcjan. Do znanych starożytnych lekarzy, którzy używali miodu do celów leczniczych należą Arystoteles (384-322 p.n.e.) i Dioscorides (c.50 AD)

Reklama

fot. sxc.hu

Miód składa się głównie z fruktozy, glukozy i wody. Zawiera również inne cukry i enzymy śladowe, minerały, witaminy i aminokwasy. Miód zawiera również szeroką gamę witamin, w tym witaminy B6, B1, B2 i B5 i minerały takie jak wapń, miedź, żelazo, magnez, mangan, fosfor, potas, sód i cynk, antyoksydanty i aminokwasy.

Miód ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne

Różne odmiany miodu posiadają dużą ilość przyjaznych bakterii (6 gatunków pałeczek kwasu mlekowego i 4 gatunki Bifidobacterium) co wyjaśnia wiele z “tajemniczych właściwości leczniczych miodu.” Miód pomimo, że jest cukrem, jest bardzo pomocny w diecie odchudzającej. Może byc dodany do wody, kawy lub herbaty.

Płynne złoto na zdrowie

Miód ma walory odżywcze i lecznicze. Jest łatwo przyswajalny przez organizm. Enzymy nadają temu produktowi cechy leku – aktywują reakcje biochemiczne w organizmie, wiążą toksyny. Żelazo zawarte w miodzie jest prawie całkowicie przyswajalne przez organizm człowieka. Zawartość inhibiny i rutyny sprawia, że ma on wyraźne działanie bakteriobójcze. Warto pamiętać, że stałe spożywanie miodu przez dzieci przyczynia się do szybkiego przyrostu ciała, wzmożonego rozwoju umysłowego i zwiększonej odporności na choroby. U osób dorosłych wyczerpanych pracą, miód powoduje szybką regenerację organizmu. Jest jedynym w swoim rodzaju środkiem odżywczym dla serca, a także lekiem przy niedomaganiach tego organu.

Ogromne zalety miodu

Działa dodatnio na przewód pokarmowy, ponieważ zwiększa wydzielanie enzymów przez gruczoły ślinowe. Reguluje pracę wątroby i nerek.
Przy kaszlu działa jako środek łagodzący i wykrztuśny. Stosowany jest przy schorzeniach gardła, astmie, przewlekłym bronchicie.
Działa regenerująco w przypadkach apatii bądź wyczerpania psychicznego.

Jaki miód na schorzenia?

akacjowy – zalecany diabetykom, przy przeziębieniach i trudnościach trawiennych oraz schorzenia nerek i przewodu moczowego.
lipowy – działa antyseptycznie i uspokajająco. Dla wzmocnienia jego działania podaje się go w herbacie z kwiatu lipowego. Stosowany w chorobach gorączkowych, kaszlu, zapaleniu oskrzeli. Skuteczny przy leczeniu przeziębień, w stanach niepokoju i bezsenności.
gryczany – przy leczeniu nieżytów górnych dróg oddechowych. Sprzyja tworzeniu się kostnicy po złamaniach. Pomocny w stanach wyczerpania nerwowego, a także przy miażdżycy, nadciśnieniu, zapaleniu nerek przy grypach gorączkowych. Zawiera dużo biopierwiastków.
spadziowy – zawiera dużo białka, a tym samym ma większe wartości odżywcze i lecznicze od miodów nektarowych. Stosowany przy anemiach i zaburzeniach przemiany materii. Ze spadzi iglastej leczy nieżyt górnych dróg oddechowych.
rzepakowy – stosowany głównie przy schorzeniach płucnych i sercowych. Poza tym przy zaparciach, przy schorzeniach wątroby, nerek i przewodu moczowego.
wrzosowy – znajduje zastosowanie w leczeniu prostaty.
wielokwiatowy – stosowany przy różnego rodzaju alergiach i katarze siennym. Jak każdy miód ma właściwości lecznicze serca i przy chorobach przeziębieniowych.

Artykuł opracowała
Oriana Katarzyna Bukartek
www.wrozkaoriana.pl
Fb: Ezo Rabbit
Fb : Wróżka Oriana

Tagi
Może zainteresuje Cię także...

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close