ReklamaArtykuł SponsorowanyBiznes, praca, pieniądzeDobrze Wiedzieć!

Mieszkanie marzeń ― szukamy i znajdujemy. Praktyczne porady

Reklama

Proces wyboru własnego lokum jest przedsięwzięciem zarówno ekscytującym, jak i odpowiedzialnym ― przecież decyduje o komforcie naszego życia i wymaga poważnych zasobów finansowych. Jak nie zagubić się w wirze ofert i nie zapomnieć o najważniejszych kryteriach wyboru?

Reklama

Na te i inne pytania odpowiadamy razem z doradcami ds. nieruchomości portalu Korter, serwisu do komfortowego wyboru inwestycji mieszkaniowych w Polsce.

Trzy przykazania nabywcy mieszkania

Oczywiście, kryteriów, którymi kierujemy się podczas wyboru nieruchomości, może być wiele ― jest to kwestia indywidualnych gustów i potrzeb. Da się jednak sformułować pewne złote zasady, którymi warto się rządzić.

1. Sprecyzuj wymagania
Spisz na kartce wszystkie cechy, które musi posiadać Twoje przyszłe mieszkanie ― zaczynając od budżetu, w ramach którego planujesz dokonać zakupu, poprzez typ i układ lokalu, aż po styl wykończenia.

To pozwoli na istotne zawężenie obszaru poszukiwania i wyeliminowanie większości nieodpowiednich ofert. Na tym etapie możesz zastanowić się też nad źródłami finansowania i przyjrzeć się ofertom banków oferującym kredyty hipoteczne.

2. Postaw na lokalizację
Lokalizacja zawsze była i będzie czynnikiem decydującym o atrakcyjności nieruchomości. Kieruj się zaznaczoną w punkcie 1. listą cech Twojego wymarzonego mieszkania, ale pamiętaj o takich czynnikach, jak:

  • infrastruktura ― przede wszystkim, ta uniwersalna, czyli handlowa, usługowa i zdrowotna, która jest w stanie zaspokoić podstawowe potrzeby każdego mieszkańca, oraz skierowana do określonych grup osób, czyli na przykład oświatowa, sportowa czy rozrywkowa;
  • komunikacja ― czy położenie pozwala na dogodny dojazd do istotnych dla Ciebie destynacji i czy odpowiada Twoim możliwościom lokomocyjnym (dla właścicieli samochodów ― dobre połączenie drogowe, dla osób niezmotoryzowanych ― dostępność komunikacji zbiorowej);
  • ogólny klimat okolicy ― czy jest bezpieczna, jak mają się rzeczy z życiem społecznym, jaka jest jakość powietrza i wody. Mamy stworzyć ogólny obraz dzielnicy i porównać go z listą naszych wymagań.

3. Uważnie oceń ofertę
Tu mamy okazać zdyscyplinowanie i spostrzegawczość oraz poświęcić odrobinę czasu na zapoznanie się z dokumentami opisującymi inwestycję. Jakie są główne kryteria oceny:

  • układ pomieszczeń,
  • powierzchnia ― użytkowa, nie ogólna;
  • układ względem strony świata ― po stronie północnej będzie chłodniej, w sezonie letnim po stronie zachodniej będzie dużo słońca w godzinach popołudniowych itd;
  • dokładna oferta cenowa ― czy nie ma ukrytych opłat i prowizji, jaka jest aktualna stawka za metr kwadratowy;
  • dodatkowe atuty ― miejsce parkingowe, komórki lokatorskie, pomieszczenia wspólne i infrastruktura wewnętrzna i in.;
  • standard wykończenia lokali (stan deweloperski też jest odmienny dla każdej inwestycji, należy to zweryfikować).

Gdy już wstępnie wybraliśmy nasze wymarzone lokum, nie możemy zapomnieć o weryfikacji firmy deweloperskiej oraz zgodności inwestycji z obowiązującymi zasadami prawa.

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close