Zamknij

Miejska Biblioteka Publiczna zbiera "Niknące obrazy" Legionowa

12:16, 14.07.2020
Skomentuj

Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie zaprasza do podzielenia się wspomnieniami związanymi z Legionowem i współtworzenia słuchowiska "Niknące obrazy". Zbieranie opowieści mieszkańców Legionowa rozpoczyna kolejny etap projektu "Niknące obrazy", dofinansowanego z Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.



Projekt ten poświęcony jest miastu Legionowo w kontekście stulecia nadania mu nazwy i odwołuje się do jego żołnierskiej i legionowej historii. W powstałych pod koniec XIX wieku legionowskich koszarach życie codzienne oraz społeczne organizowali sobie żołnierze przybyli tutaj z odległych carskich guberni. Później ich miejsce zajęły wojska niemieckie, by ostatecznie osiedlili się tutaj Polacy, którzy stworzyli własną społeczność opartą na legionowych zasadach i etosie.

Mimo upływu lat jedno się nie zmieniło - Legionowo nadal jest miastem przyjezdnych. Wiele rodzin osiedliło się tutaj po wojnie, inne sprowadziły się jeszcze później. Ich wspomnienia, zdjęcia, pamiątki, zachowane listy mogą być świadectwem tego, jak zmieniała się społeczność legionowska i samo miasto. Wspomnienia zebrane przez Bibliotekę będą zalążkiem Archiwum Społecznego, które być może powstanie kiedyś w legionowskiej bibliotece. Opowieści mieszkańców i historie żołnierzy sprzed ponad wieku staną się inspiracją dla dzieci i seniorów przy tworzeniu spektaklu-słuchowiska, które zostanie wystawione w listopadzie w Poczytalni na legionowskim dworcu w rocznicę zdobycia koszar przez Polaków.

- Opowiedziałam o tym, jak wyglądała moja przeprowadzka do Legionowa - powiedziała jedna z czytelniczek biblioteki, która zgodziła się podzielić swoim wspomnieniem. - Byłam jeszcze dzieckiem, kiedy tu zamieszkaliśmy. To było w latach 50. Pamiętam jak wyganiali nas z placu budowy bloków, kiedy chcieliśmy z kolegami pobawić się tam w chowanego. Kiedy szłam do biblioteki myślałam że nie mam wiele do powiedzenia, ale pani, z którą rozmawiałam bardzo ucieszyła się, że przyszłam i zapewniła, że moje wspomnienie na pewno się przyda.

Jak przekazać swoje wspomnienia?


Wspomnienia mogą mieć formę pisemną lub nagrania głosowego. Można je przynieść do biblioteki osobiście lub wysłać mailem na adres [email protected]. Zapraszamy też do utrwalania wspomnień na miejscu w bibliotece. Na rozmowę z bibliotekarzem można się umówić telefonicznie lub mailowo. Wszelkie informacje można uzyskać pod numerem telefonu 22 732 00 36 wew. 103.

Portal Legio24.pl objął projekt swoim patronatem medialnym.



/red./

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%