Zamknij

Meble pokojowe - dlaczego warto je mieć?

13:57, 20.12.2018 Aktualizacja: 17:22, 20.12.2018
Skomentuj

Wizerunek meblościanki najczęściej kojarzony jest z wnętrzami w stylu retro, zapomnianymi przez aranżacyjnego ducha czasu. Meblościanka w wersji "Gierek" to już przeżytek, aktualnie tego rodzaju meble powracają do łask w dużo nowszym i ciekawszym wydaniu. Współcześnie projektowane meble pokojowe spełniają swoją funkcjonalną rolę, doskonale wypełniając wnętrze, a przy tym zapewniają praktyczną stylizację przestrzeni.



Meblościanka posiada wiele istotnych dla użytkowników zalet:


  • duża powierzchnia przechowywania;

  • funkcjonalna konstrukcja;

  • spójny, harmonijny projekt.


Meblościanka - kultowy mebel z PRL-u


Meblościanka to wielofunkcyjny mebel segmentowy, który swoją popularność zyskał w latach 70. i 80. XX wieku. Meble pokojowe tego typu pełniły zazwyczaj kilka funkcji i miały być receptą na problem małego metrażu PRL-owskich mieszkań. Ich historia sięga okresu dwudziestolecia międzywojennego, gdzie popularnie nazywane były kombajnami. Swoją nazwę zyskały od tego, że segmenty, z których się składały po połączeniu tworzyły jednolitą ścianę (ang. combine - łączyć się).

Meble pokojowe w postaci meblościanek stanowiły niegdyś swego rodzaju główne wyposażenie niewielkich mieszkań statystycznych Polaków. Najczęściej znajdowały się w dużym pokoju, gdzie oprócz telewizora, stał stół, przy którym cała rodzina jadała obiady, urządzano wszelkie rodzinne uroczystości a rodzice spali na rozkładanej wersalce. Meblościanka była meblem wszechstronnym, który był w stanie pomieścić zarówno książki, ubrania, jak i kuchenną zastawę.

Meblościanka zależnie od modelu pozwalała na zorganizowanie w jednym pomieszczeniu sypialni, jadalni czy gabinetu. Był to mebel podzielony na segmenty, który po złożeniu w całość, tworzył pełną zabudowę ściany niemal aż po sam sufit. Znajdowało się w niej miejsce od pościeli po ubrania. Dolna zabudowa tworzyła najczęściej przestrzeń, gdzie przechowywano obrusy i serwetki, zaś za przeszkloną szybą ustawiane były szklanki, puchary, kryształy, przeróżne szkło i pamiątki przywiezione z wszelkich zakątków. Część modeli meblościanek w okresie PRL-u posiadało pojemne wnęki na telewizor oraz zamykane barki z lusterkiem. Meblościanki w tamtym okresie najczęściej projektowane były w przeważającej mierze z płyty paździerzowej. Często posiadały fronty laminowane na wysoki połysk ciemną okleiną z nienaturalnie wyglądającymi rysunkami, które przypominać miały drewniane słoje. Dostępne były również modele w jasnej wersji kolorystycznej z matowym wykończeniem czy modele całkowicie białe.

Nowoczesne meblościanki w aranżacji domowych wnętrz




Nowoczesne meblościanki modułowe to zestawy mebli, których poszczególne elementy można dowolnie zestawiać. Części meblościanki tworzą najczęściej szafki, komody, półki, regały stojące i ścienne, witryny czy szafki RTV.

Meblościanka w wersji "Gierek" a współczesne wersje mebli pokojowych różnią się diametralnie. Obecnie projektowane meblościanki utrzymane są w jasnych kolorach, idealnie odnajdują się we wnętrzach zaprojektowanych w stylu skandynawskim, gdzie króluje białe i szare drewno oraz materiały ekologiczne. Meble tego typu posiadają głównie otwarte półki przeznaczone do eksponowania dodatków dekoracyjnych, książek i bibelotów. Z kolei w zamykanych szafkach możemy przechowywać segregatory, dokumenty i wszelkie inne przedmioty, które nie powinny znajdować się na ogólnym widoku. Współczesne meblościanki pokojowe dostępne w ofercie sklepu Mirat z powodzeniem zastępują regały i biblioteczki, które pojawiają się w salonach czy gabinetach.



Meble pokojowe składające się z segmentów idealnie odnajdują się w małych wnętrzach. Część modeli występuje w formie identycznej, zarówno z przodu jak i z tyłu. Z tego powodu można je wykorzystać w postaci ścianki działowej i wydzielić np. strefę sypialnianą w kawalerce. Współcześni projektanci mebli chętnie inspirują się formą meblościanki w postaci większej zabudowy meblowej, którą umieszcza się między salonem a kuchnią. Od strony salonu znajdują się przede wszystkim półki, na których najlepiej jest umieścić domowy księgozbiór, z kolei od strony kuchni - płyta grzewcza, blat roboczy, szafki i półki na kuchenne wyposażenie. W części salonu warto wygospodarować wnękę, w której znajdzie się miejsce na telewizor i sprzęt RTV.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%