Mazowsze: 800 mln zł na inwestycje i aż 1,68 mld zł na wydatki bieżące

Fot. freeimages.com

W poniedziałek (15.12) radni województwa zajęli się przyszłorocznym budżetem. Wstępnie zaplanowano, że dochód wyniesie 2,5 mld złotych. Kwota ta ma być jednak ostatecznie większa. Niestety wydatki bieżące pochłoną jej znaczną część.

Pierwszy projekt budżetu, który został poddany czytaniu w poniedziałek (15.12) powstał w oparciu o wskaźniki z ministerstwa finansów, które nie uwzględniały zmian w przepisach o „janosikowym”. Teraz sejmik będzie mógł go zaktualizować. – Teoretycznie już wiemy, że przyszłoroczne „janosikowe” będzie dla nas niższe. Nie możemy jednak tego jeszcze uwzględnić w planach, bo nie ma jeszcze ustawy budżetowej, która by to wyraźnie ujmowała. – mówi skarbnik Marek Miesztalski. – Dopiero, jak posłowie uchwalą budżet państwa, ministerstwo finansów będzie mogło oficjalnie zawiadomić nas o nowych wskaźnikach. Musimy więc na razie opierać się na tym, co w tej chwili obowiązuje. – dodaje.

Na razie 2,5 mld zł dochodu – ma być więcej

Na podstawie wskaźników z ministerstwa finansów planowany dochód na 2015 r. wynosi 2,5 mld zł. Wydatki planowane są na 2,47 mld zł, z czego aż 1,68 mld zł przeznaczone będzie na wydatki bieżące – m.in. w mazowieckich instytucjach kulturalnych czy oświatowych (chodzi o wynagrodzenia dla nauczycieli, remonty i bieżące utrzymanie dróg wojewódzkich, przeciwdziałanie alkoholizmowi, narkomanii itp.). Inwestycje w tej chwili zaplanowane są na poziomie niecałych 800 mln zł – będą to głównie bieżące modernizacje dróg, remonty w szpitalach, muzeach lub bibliotekach oraz zakupy pociągów. Różnica między dochodami a wydatkami stanowić będzie 32 mln zł i zostanie przeznaczona na spłatę rat kredytów długoterminowych.

Sejmik Mazowsza ma czas na ostateczne uchwalenie budżetu na przyszły rok do końca stycznia 2015 r. Obecny plan zmieni się jednak dzięki zmianom w „janosikowym”, które udało się po wielu latach wywalczyć.

/inf. prasowa, nk/

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Mazowsze: 800 mln zł na inwestycje i aż 1,68 mld zł na wydatki bieżące"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *