Reklama

Biznes, praca, pieniądzeLegionowskiMazowsze - wiadomości z regionuWiadomości

Mazowsze najszybciej rozwijającym się regionem w Europie

Reklama

Jak pokazują ostatnie badania przeprowadzone przez Europejski Urząd Statystyczny, w ciągu ostatnich lat Mazowsze wyrosło na europejskiego lidera rozwoju. Jako jedyny polski region odnotowało wyższy niż średnia UE wzrost PKB na mieszkańca. Wszystko to za sprawą dynamicznego wzrostu gospodarczego, a także silnych powiązań z kluczowymi gospodarkami Unii.

Reklama

W ostatnich latach najszybciej rozwijającym się regionem w Europie było właśnie Mazowsze – pokazuje analiza Eurostatu. Wpływ na ten wynik ma m.in. jakość systemu edukacji oraz wysoka kultura przedsiębiorczości i sprawne wykorzystanie środków unijnych.

Opublikowane przez Europejski Urząd Statystyczny badania dotyczą lat 2008-2013. W tym okresie najwyższy wzrost PKB na jednego mieszkańca w stosunku do średniej unijnej odnotowano w dwóch stołecznych regionach: Polski – Mazowszu oraz Słowacji – Kraju Bratysławskim.

W 2013 r. województwo mazowieckie jako jedyny polski region przekroczyło próg 75 proc. średniej unijnej, jeśli chodzi o PKB. W ciągu pięciu lat, wzrost PKB na mieszkańca wyniósł na Mazowszu aż 24 procent. W tym czasie, czternaście polskich województw pozostało w grupie 80 unijnych regionów poniżej średniej UE. Najwolniej spośród polskich regionów rozwijały się zachodniopomorskie, opolskie i świętokrzyskie.

Nie można zapominać jednak, że rozwojowi Mazowsza sprzyja obecność największego w Polsce miasta Warszawy i to Warszawa winduje nasz region oraz przyciąga największą liczbę zagranicznych inwestorów. Obecnie na terenie województwa mazowieckiego działa ok. 660 firm zagranicznych.

/red, umwm/

Tagi
Może zainteresuje Cię także...

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close