Reklama

Dobrze Wiedzieć!LegionowskiMazowsze - wiadomości z regionuWiadomości

Mazowsze: Konsultowali “500zł na dziecko”. Kiedy ruszą wypłaty?

Reklama

Założenia programu oraz warunki jego realizacji to główne tematy poruszone podczas konsultacji społecznych rządowego programu „Rodzina 500 plus” w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim. W ostatnich dniach z przedstawicielami mazowieckich samorządów, ośrodków pomocy społecznej i organizacji pozarządowych rozmawiali Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej oraz Zdzisław Sipiera, wojewoda mazowiecki. W tegorocznym planie budżetu wojewody na wypłatę tych świadczeń przewidziano 1,9 mld złotych, ale – jak zapewniają urzędnicy – w razie potrzeby kwota może zostać uzupełniona o środki z rezerwy.

Reklama

Według planów Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej program „Rodzina 500 plus” ruszy w kwietniu 2016 r. Jego celem jest wsparcie rodzin w wychowaniu dzieci oraz przeciwdziałanie spadkowi demograficznemu w kraju. Pierwsze świadczenia mają być wypłacane w II kwartale tego roku.

Bez względu na dochód

Świadczenie wychowawcze 500 zł otrzyma każda rodzina na drugie i kolejne dziecko do ukończenia 18 roku życia bez względu na dochód. Mniej zamożni z dochodem do 800 zł na członka rodziny (1 200 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego) dostaną wsparcie także na pierwsze dziecko. Wsparciem mogą być również objęte rodziny zastępcze. O prawo do świadczeń może ubiegać się matka, ojciec, opiekun prawny albo opiekun faktyczny dziecka.

Świadczenie wychowawcze 500 zł będzie wypłacał urząd miasta, gminy, ośrodek pomocy społecznej lub centra do realizacji świadczeń w sposób dogodny dla rodziców, czyli przede wszystkim przelewem na konto lub przekazem pocztowym.

Wnioski będzie można składać w sposób tradycyjny (papierowo) lub drogą elektroniczną. Prawo do świadczenia wychowawczego ustalane będzie na okres jednego roku od 1 października do 30 września następnego roku.

2,7 mln rodzin otrzyma świadczenie

Jak informują urzędnicy, w ramach rządowego programu „Rodzina 500 plus” wsparciem w Polsce objętych zostanie 2,7 mln rodzin, które otrzymają 500 zł na 3,8 mln dzieci.

Projekt Ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci jest obecnie konsultowany społecznie. Spotkania były organizowane od 15 stycznia we wszystkich województwach. W konsultacjach z przedstawicielami samorządów i organizacji pozarządowych uczestniczyli minister lub wiceministrowie rodziny, pracy i polityki społecznej.

Więcej szczegółów

Szczegółowe informacje o programie można znaleźć TUTAJ (szczegółowa informacja w pdf).

/red/

Zobacz także:

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button