Reklama

LegionowskiWiadomości

Mazowsze: Będą kolejne pieniądze na drogi

Reklama

Jest rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie przydzielenia województwom środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Na poprawę warunków życia na mazowieckiej wsi do wykorzystania będzie 75,9 mln euro, czyli ok. 321 mln zł. Dzięki tym unijnym funduszom możliwe będą m.in. inwestycje w sieci wodne i kanalizacyjne, budowy targowisk, ale też ochrona zabytków czy inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne. Nowością będą dotacje na budowę lub modernizację dróg lokalnych, o co można wnioskować już od 16 listopada.

Reklama

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014-2020 to jeden z unijnych programów, z których korzysta Mazowsze. – Poprzednie lata pokazały, że mazowieccy samorządowcy, organizacje pozarządowe i inne osoby, którym zależy na rozwoju wsi, umiejętnie sięgali po środki z PROW. Zmiany, jakie się dokonały, są widoczne gołym okiem – mówi marszałek Adam Struzik. – Nowy PROW to w pewnym sensie kontynuacja tego, co już znamy. Pojawiła się jednak bardzo oczekiwana nowość – dotacje na budowę i modernizację dróg lokalnych.

Obecnie na część z działań wdrażanych przez samorząd województwa mazowieckiego przeznaczono już 75,9 mln euro, czyli ok. 321 mln zł. – Ukazało się rozporządzenie dotyczące podziału środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Tak więc teraz wiemy już, ile w poszczególnych działaniach będziemy realokować na beneficjentów – poinformował Radosław Rybicki, dyrektor Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich. – Podstawowe działania w nowym PROW to oczywiście drogi, na które już od 16 listopada będzie można składać wnioski. Kolejne działania to wodociągi i kanalizacje, targowiska oraz scalania gruntów. Za moment rozpocznie się nabór na wybór lokalnych strategii rozwoju do ich realizacji, czyli wybór lokalnych grup działania, które będą realizowały swoje strategie na terenie województwa mazowieckiego.

W tej alokacji dla Mazowsza znajdują się środki na działania określane jako podstawowe usługi i odnowa wsi typu: inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów – 6,83 mln euro, gospodarka wodno-ściekowa – 16,8 mln euro, budowa lub modernizacja dróg lokalnych – 39,2 mln euro, ochrona zabytków i budownictwa tradycyjnego – 3,11 mln euro, inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne – ok. 1,87 mln euro oraz na zadania określone jako kształtowanie przestrzeni publicznej – 1,24 mln euro. Poza tym przyznano Mazowszu ponad 6,85 mln euro na zadania związane ze scalaniem gruntów, które będą mogły być realizowane przez gminy i powiaty.

Pieniądze na drogi

Został już ogłoszony nabór na inwestycje związane z budową i modernizacją dróg. Samorządy gmin, powiatów lub związków międzygminnych czy międzypowiatowych mogą składać wnioski od 16 listopada 2015 r. do 12 stycznia 2016 r. – w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie przy ul. Skoczylasa 4. Warto pamiętać, że pomoc może być przyznana maksymalnie do 63,63 proc. kosztów kwalifikowanych.

Wszelkie szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.prow.mazovia.pl. Formularze wniosków dostępne są TUTAJ.

/red, UMWM/

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close